ZocDoc kurucusu: başarıyla başarısızlık korkusu

Fortune (BrainstormTechConference, 7 Aspen, Colorado 月 22 日 için 24, yapıldı) Teknoloji Konferansı beyin fırtınası düzenli olarak birlikte teknolojik yenilik en iyi ve en parlak zihinleri getiriyor. Bir katılımcı her hafta ile “Fortune” dergisi röportajda, onu ya da, ticari, teknik ve girişimci anlayış onun ilgili paylaşmak sağlar. Bu hafta, ZocDoc Selous • Masuowumi cevap iş dışında hayat kapsayan 10 soru kurucusu ve CEO’su davet, o en beğenilen şirketleri, ve o genç girişimcilerin profesyonel tavsiyeler verdi. Aşağıdaki Kayıt ile bir söyleşi yer alıyor:
En iyi tavsiye her ne var?
Girişimleri denemek için zaman başarısız • bizim erken yatırımcı Vinod Khosla biri. Biz teklifi şirketin binanın temel yerleştirildi koyduk. Her yeni ürün özellikleri ve renklerden, doktor-hasta iletişimi ve müşteri hizmetleri girişimlerine, kurumsal etkinlikler ve duyurular için – – Sürekli şirketin mevcut durumu tüm yönleriyle optimize etmeye biz test olmadığını farklı hedef kitleler ile bu değişiklikler rezonans. Deneme Biz korkuyor asla başarısız oldu. Bu küçük hata daha iyi bir deneyim sağlamak için yapılması gereken iyileştirmeler bize hatırlatacaktır.
Zor bir iş piyasasına giden pek çok genç insan, bunları söyleyecek bir şeyim var mı?
Düşündüğünüzden daha fazla İşyeri fırsat. Esneklik korumak için, normalde iş ve sanayi ele alacak bir şey düşünün. ZocDoc firma olarak, personel işe adayların içsel yeteneği dayalı. Biz birçok çalışanı gerçekten çalışmıyor onların ilk uygulama görevleri yapan kiraladı. Bana heyecanlı hissediyorum yapılan büyük başarıları için yeteneklerini kullanın. Normalde, sadece altı ay sonra, bir çok umut verici çalışanları tamam bu deneyimli kadrosu daha iyisini bulabilirsiniz. Yani, çünkü deneyim ve iş tanımı sadece yok potansiyel bir iş fırsatı göz ardı etmek tam olarak eşleşmiyor – bir kişi kendi başarıları çok şaşırdık yapabilir.
Bu en önemli şey nedir okulda öğrenmek?
Yüksek Lisans, bazı insanlar sonuçları önemli olmadığını söylüyorlar, ama sonuç sadece biz enstitü şeyler her şeyi önemli yapmak çok önemli olduğunu biliyoruz. Eğer sonuç almak, ya da ilişkiler kurmak yok olsun, dış dünyanın, bu izlenimler daha sonra hayatında önemli bir etkisi olacak gösterim karar verecektir. Onlar her türlü yardımı getirmek mümkün olacak zaman geleceği düşünemiyorum birçok kişi gibi dokunmak için zaman ayırın. Örneğin, ZocDoc erken yatırımcıların bazı enstitü tüm arkadaşlarımla yapmak.
Herhangi bir hobileri var mı?
Ben çalışan gibi, koşu fikrimi açıkça, ayrıca formda kalmak değil, aynı zamanda kenti keşfetmek mümkün olabilir. Benim için, dış dünya ile temas geçici olarak kesildikten çok önemlidir. Bu yüzden listede bir hafta iTunes şarkı başlıkları indirir sadece küçük bir iPodNano oyuncu, giyen, evde cep telefonu koymak. Buna ek olarak, ben çok arkadaş ve aile brunch ile her hafta sonu bekliyoruz.
Hiç büyük hayal kırıklığı nedir? Karşılaştı
ZocDoc ben hiç OneSizeTooSmall adlı bir şirket oluşturduk önce. Şirket, tüm başarı faktörleri gibi görünüyor. Bu değil eksikliği sermaye ise, bir çok özel, çok yetenekli ekip, Yönetim Kurulu yüksek profilli üyesi bir grup var, ancak e-ticaret sanayi çöktü zaman, benim şirket kurtulmuş değildi. Bu ekonomik eğilimler bir sonucu olduğunu düşünmüyorum, ama yol boyunca durup taahhüt çeşitli hatalar öğrendim. Ben ZocDoc oluşturduğunuzda alınan önlemlerin çoğu bu önemli dersler türetilmiştir.
En çok hangi şirket hayran ya da teknolojik karakter mi? Neden?
Bir klişe gibi geliyor, ama gerçekten • Odak ve basitleştirmek için yeteneği tür sahip, sürekli ZocDoc her iki şirketin kapasitesini güçlendirmek umuduyla çalışıyordu Steve Jobs hayran olsa da – sadece bana değil, aynı zamanda tüm ekip. Derecesi odaklanan lazer benzeri ile, o büyük bir ürün serisi ve büyük bir şirket oluşturmak mümkün oldu. Kurumsal yapısına ürün tasarımından, şirketin basitlik tüm yönleriyle yansıtılır. Sanayi büyük bir şirket yapmak olduğunu iddia etti, size basitleştirilmiş gerekir. Bence, bu konuda, hiç kimse Bishidifu daha iyi yaptı.
Buna ek olarak, aynı zamanda şirketlerin ne hayran olabilir? Neden?
Birçok alanda çok başarılı olmuştur çok farklı olduğu için ben, Amazon (Amazon) hayran kaldı. Sadece en iyi e-ticaret platformu oluşturmak değil, sektörün önde gelen e-okuyucu ve ticari altyapı aracı geliştirdi. Bir alanda üstün performans birçok alanda mükemmel söz değil, çok zor olmuştur. Ben sırf Jeff Bezos • bizim yatırımcıların söylüyorum. Ben daha güçlü bir platform oluşturmak, Amazon, birçok alanda başarı gibi de ZocDoc umuyoruz.
Hangisini en çok teknoloji sektörü heyecanlıyız?
Ben çok önemli iş için kendi tutku tutmak için, düşünüyorum, bu yüzden sağlık alanında kullanılan teknoloji çok heyecan verici bir şey olduğunu bulundu, bu bir sır değil. Geleneksel olarak, üç temel alanda (yani kullanım yolları, maliyet ve kalite) her zaman bazı dengeler yapmak gerekir geliştirmek. Başka bir alana bir alan kurban için toplam geliştirin. Ama şimdi, teknoloji kullanımı yoluyla, biz başka bir alanda ödün vermeden bir alan artırabilir bulmak. Aynı yol, diğer iki yönü hiçbir hasar kullanımı genişletilmesi Örneğin, ZocDoc şirketi. Gerçekten çok gurur duyuyorum ve gelişmekte olan diğer atılımlar görmek için çok memnun.
Tüm liderlerin özellikleri ne tür olmalıdır?
Ben “mütevazı artı hırs” (Humbition) bu kavram inanıyorum. Hala benim takımım bu özelliği aramak kim ise sadece, bu başarı için istemiyor. Liderler iddialı ve sürekli kendi geliştirmek gerekir. Buna ek olarak, onlar, katı kendi fikirlerini uygun değil, önce takımını öne geçirmek için istekli mütevazı, hoşgörülü tutum kalmalıdır. Bu noktada yansıtmak için şirketimizin temel değerleri biri, “Biz daha benim için daha önemli” dir.
En büyük başarı nedir?
Birkaç yıl önce, New York’ta en iyi işveren olarak “Crain New York İş Raporu” ile ZocDoc. Bana göre, bu çok çok mütevazı ve gururlu bir deneyim. Hatta Belediye Başkanı Bloomberg ve sevgi mesajı konuşma onun şehir için bizi davet etti. Şirketin kuruluşundan itibaren, ben ve benim iş ortağı şirket kültürüne büyük önem olmuştur. Hiçbir üstün yetenek olduğuna inanıyorum, çünkü büyük bir şirket oluşturmak mümkün değildir. Çalışanların ilgi konusu hissediyorum bir ortam oluşturmak, bu benim en değerli bir sorumluluktur. Yıllar geçtikçe, New York sağlık sektöründe adını ve hatta ülkenin en iyi işveren biri, ben gurur şey var her gün her an oldu.

Leave a Reply