Tutumlu yenilik Hindistan’ın inanılmaz dünyasına girin

2001 yılında büyük bir deprem Hindistan’da Gujarat eyaletinde salladı.

2.000 kişi öldü, 400.000 evlerini kaybetti, ve sayısız daha yıkım işlerini kaybetti.
Bir genç girişimci, Mansukhbhai Prajapati, her şeyini kaybetti, ama kendi ayakları üzerinde geri almak için yenilikçi bir yol buldu. Prajapati elektrik yok gerekli ve büyük felaketler ya da köyüne harap biri olarak kesintileri durumunda işlev devam düşük maliyetli bir kil buzdolabı tasarlanmıştır.
Genellikle zorunluluk kaynaklı yerel sorunları için düşük maliyetli çözümler oluşturulması ülke genelinde aşağıda-radar mucitler, kendi ısmarlama teknolojilerini kullanarak – Prajapati icadı “tutumlu yenilik” olarak bilinen haline gelmiştir Hindistan’da artan bir eğilim bir parçasıdır oluşturma.
Okuyun: ulaşım Gelecek kendini sürüş araba olduğu
Yani çarpıcı hale tutumlu yenilik için eğilim, geçen yıl vardır Bilim, Teknoloji ve Sanat (Nesta), İngiltere’de bağımsız bir hayır kurumu, devreye ve olgu üzerinde ciddi bir araştırma çalışması yayınlanan National Endowment for.
Pilot navigasyon devrim nasıl
Matematik vızıltı ustaları makine çevirisi
BLUMOTION’ın menteşe sessiz başarısı
Arkasında ilahi ilham Post-it kağıt tutumlu inovasyon Hint sisteminde bulunan “dedi Notlar: den … cep telefon maliyeti kesme Bharti Airtel yaklaşımı hükümet laboratuarları tarafından yönlendirilen ilaç keşfi, crowdsource çabaları, Keralan için resmi sağlık bir boşlukta binlerce hayatın sonunda desteklemek için erişim sağlayan palyatif bakım için yaklaşım. ”
Tutumlu yenilik hareketinin ön planda, son 20 yıldır, yaratıcılık kırsal yoksulluk üzerinde olumlu bir etkisi olmuştur yerel mucitler arayışı içinde Hindistan arasında seyahat edilmiş, Profesör Arda Gupta olduğunu. 1989 yılında, Gupta Honey Bee Ağ, taban mucitler ortaya çıkarır ve dünyaya kendi buluşları getirir bir organizasyon kurdu.
“Ben son 12 yıl içinde 4000 kilometre yürüdü,” Gupta diyor. “Ben ülke çapında oluştururken insanların kafasında eşleştirmek için çalıştık.”
Okuyun: Yüksek okul genç tek kişilik denizaltı inşa
Gupta yolculuğu geleneksel bilgi ve hazır malzemeler kullanılarak, tutumlu şekilde ortak sorunları çözme mucitler ile temas onu getirdi.
Kendi hesaplaşma olarak, Gupta Honey Bee Ağ bir motosiklet monte kırpma püskürtücü, tırmanma ağaçlar için bir cihaz, bir amfibi bisiklet ve rüzgar enerjisiyle çalışan sulama sistemi de dahil olmak üzere ortaya çıkarmak üzerinde 25.000 yeni buluşlar, yardımcı olduğuna inanmaktadır.
Kirsten Bağlı, Nesta raporunun yazarı, “tutumlu yenilik kısıtlama yararlanmak dışarı oluşturma hakkında tüm söylüyor. Kıt kaynaklar ve kurumsal boşlukları ile karşı karşıya kalan, tutumlu yenilikçiler Bu işler ucuz yapma konusunda sadece değil. Sorunlara radikal yeni çözümler geliştirmek, ama daha iyi, daha uygun ve ölçeklenebilir. Bu, yeni yollarla mevcut kaynakların yararlanarak atık azaltılması veya yeniden kullanarak ya da bir ürün veya hizmet etrafında bütün bir sistemi yeniden düşünme içerir. ”
Mansukhbhai Patel, bir Gujerati çiftçi böyle bir ürün tasarladı. Gujarat pamuk Toplama geçmişte, sık sık çocuklar tarafından üstlenilmiştir, bir el iştir. Ilgili iş azaltmak amacıyla, Patel bir kişi tarafından çalıştırılabilir bir pamuk-sıyırma makinesini icat etti. Profesör Gupta buluş önemli ölçüde bölgede çocuk işçiliği azaltmaya yardımcı olduğuna inanıyor.
Oku: kadar ihale için muhteşem teknoloji ‘ilkleri’
Hiçbir şey birbirinden öğrenme insanların engelleyen haklı
Anil Gupta, Honey Bee Ağ founderFrugal Dijital, Etkileşim Tasarım Kopenhag Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma grubu, buluşun tam olarak bu tür teşvik etmek istiyor. Grup kıta genelinde kalıcı sorunları çözmek için ucuz, “kırılabilir” cihazlar oluşturmak için Hint mucitler ile birlikte proje yürütmektedir.
Priya Mani, Tutumlu Dijital için proje yöneticisi, öğreneceğimiz çok şey var olduğunu söylüyor “her gün kazazede nesneleri kesmek nasıl düşünüyorum.” Organizasyon Hint mucitler ile birlikte tükendi projeler zaten repurposed cep telefonu parçaları ve eski bir çalar saat yapılan bir düşük maliyetli sağlık taraması aracından moda bir sınıfta projeksiyon dahil olmak üzere bugün Hindistan’da etrafında kullanılan ürünler, vermiştir.
Ama Mani Hindistan tutumlu yenilikçiler tarafından yapılmaktadır bu işin önemli bir uluslararası etki henüz inanıyor: “. İnsanlar biz tamamen eski parçaların Yeni bir şey yaratmak için çalışıyoruz fındık sanıyordum”
Bağlı tutumlu inovasyon ve teknoloji repurposing uygulama felsefesi küresel uygulanabilir inanmaktadır. “Hindistan çıkan Tutumlu yenilik dünyanın geri kalanı için önemli etkileri olabilir” Bound diyor.
“General Electric Hint sağlık pazarının kısıtlamaları doğan ürünler için Batılı bir pazar olduğunu onun şimdi ünlü ultra-düşük maliyetli EKG makinesi ile göstermiştir. Bu çokuluslu yenilik mevcut yatırım yoğun modelleri yüz nasıl düşünmek zorlar Hint ve Çin çokuluslu ile kaçınılmaz artan rekabet. ”
Profesör Anil Gupta yerel Hint inventorsRead karşılar: Ex-polis ev eşyası gelen robot inşa
Tabii ki, tutumlu yenilik tüm hikayeleri mutlu bir son var. 1975 yılında, Hindistan genelinde sel durma noktasına Bihar ili getirdi. Jatwa-Janerwa köyünde yükselen sular imkansız birçok kişi, iş alışveriş ya da günlük yaşamlarında hakkında gitmek için yaptı.
Yerel bal satıcısı, Muhammed Saidullah, satmak bal için şişmiş Ganj nehri geçmeye zorladı, ama her yolculuk bir fiyata geldi – tekne pahalı ve vergi ödeme yokluk doğru onu sevk edildi – bu yüzden yeni bir çözüm ile geldi .
Saidullah sağlam tasarım ve inşaat üç gün boyunca kendini kilitli. O ortaya çıktığı onu yıllık muson ile uğraşmak için izin verecek bir amfibi bisiklet, inşa etmişti.
Bu normal bir bisiklet gibi görünüyordu, ancak her tekerleğin kenarlarına bağlı büyük geri çekilebilir yüzer vardı. Saidullah buluşu ona Ulusal Yenilik Vakfı’nın yaşam boyu başarı ödülü de dahil olmak üzere ödül bir sal kazandı. Ancak tanıma rağmen, mucit hala yoksulluk içinde yaşıyor.
Okuyun: USB ‘rock yıldızı’ haline mühendisi döndü nasıl
Gupta iş finansmanı ile yaratıcı insanları birleştirmek henüz yapılması gereken, ve tüm devlet hazinesi gelebilir değil olduğunu söylüyor.
Gupta göre, büyük bir iş ile halk teknoloji bağlantı sadece Hindistan’da gelişimine önemli olabilir, ama dünya çapında olacaktır. “Hiçbir şey,” diyor, “birbirinden öğrenme insanların engelleyen haklı.”

Leave a Reply