Tüm kurucular iyi bir CEO olabilir değil

Kurumsal kurucuları nadiren yetkili üstleri şirketin CEO’su olmak: Zynga giden CEO Mark Pincus (Mark Pincus) haber çıktı son işi, biz bu gerçekten beklenmedik kabul edilemez bulundu.
Mark Pincus ofis bıraktı.
Ah, başka bir hikaye çocuk olduğunu söylemek. Yılından bu yana Aralık 2011 Zynga halka arz beri, o bu durumu ile canlı korumak için mücadele veriyor, her ne kadar – bir açıklamada olan Pincus, Zynga kurucusu ve CEO’su, bugün daha önce yayımlanan sonunda kendi görevden açıkladı, ve o da başka bir endüstri usta işe – – Oyunun çok bizim ilişki başladı Don Mattrick (Don Mattrick), Microsoft’un Xbox bölümü eski başkanı insanlar – halefi olarak.
Pincus yazdı: “Ben son altı yıl öncesine baktığımda, ben oyunlar oyuncular milyonlarca birlikte geliştirmek için işbirliği bir yetkili ve ürün bölümleri gibi tamamen uygun bağlanabilir ve oynayabileceği fark etti.”
Ben içeri “Ben bir CEO iyi bir insan olmak için ne yaptım daha fazlasını yapabilir bulmak mümkün olduğu sürece, her zaman doğru Kutusu (Bing) ve yönetim kurulu, ben onu işe için elimden geleni yapacağım, onu absorbe emin Don kalp pili aradığım bu. ”
Diye ekledi: “Önümüzdeki günlerde, iyi bir başkan ve baş ürün subay olarak benim rol üstlenmeye devam edecektir.”
Pozisyon değişiklikleri çalkantılı başlangıç, ama mutlaka yeni bir umut getirmek olmayabilir. Son birkaç yıl içinde, daha fazla personel devir sel ve şirketin kurumsal kültürünün kötü değerlendirmeleri acı da dahil olmak üzere negatif basınç altında sürekli medyada, içinde Zynga kamuoyu. Sadece şirket Silikon Vadisi’nde kötü bir üne sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Ancak, ne olursa eleştirmenler Pincus onun kalkış değerlendirmek için nasıl, ben şahsen bu adam sempati: kurucuları her zaman değil kamu hisselerinin şirketin kurumsal CEO’su en iyi aday – aslında neredeyse söylenebilir olmalıdır olacaktır.
Noam Wasserman (Noam Wasserman), bu çalışmalar Harvard Business School profesörü düşünün, o bir on yıl içinde CEO arkaya kurucusu okudu. Geri 2003 yılında, Thurman ağın kurucusu tarihine 202 halefi ayrıntılı mükemmel bir rapor yayınlamıştı. Raporda, “CEO arkaya kurucusu ve girişimci başarı paradoksu” şirket olmak nasıl, iş başarısı geliştirmek ve genişletmeye devam ediyor gibi tatmin edici kurucusu ilk aşamasında, şirketin olağanüstü ayrıntılı belge – ve neden olacak – sert gitmek için CEO iş kalması. Tabii ki, tüm CEO’su işten pozisyonlardan Yönetim Kurulu (ya da kendi) kurucusu olacak – ama olay kesinlikle düşündüğünüzden daha yaygındır.
Thurman yazıyor: İlk günlerde, kurucusu CEO’su ekibi daha verimli ürün geliştirme yürütülen, böylece, katılmak için kalifiye teknik eleman çekmek için gibi, her zaman uyum ve buna göre zor sorunlar çözmek mümkün olan ürün geliştirme süreci başardı ve benzerlerini içerir. Ürünün ilk sürümü geliştirilmiştir kez o müşterilerine ürün satmaya başlayan ve ürünlerini tanıtmak için bir organizasyon ve pazarlama ekibi oluşturulması kurmak için gerektiğinden Ancak, iş CEO’su kapsamında kaçınılmaz, daha geniş ve daha karmaşık hale gelecektir.
Bu tür şirketler genellikle yetenekli tabanlı kurucusu CEO’su geliyor dramatik değişim yüz muhtemeldir – teknolojileri şirketi başarının anahtarı kadar değiştirmek zorunda kaldı – yeni ihtiyaçları arasında beceri ve organizasyon ve yönetim uyuşmazlığı. Aslında, ürün geliştirme tam halefi CEO’su şansı hemen bu olayın bu beceri niteliği tanımak için öngörü ve uyumsuzlukları neden olabilir şirketin sahiplerinin göstergesidir, yükseldi kurucusu değiştirme diğerleri olduğu Sorun önce ayarlamalar yapmak ve CEO’su değiştirin.
1996 yılından bu yana, son 100 halka arz tüketici ağı, şirketin kurucusu sadece yaklaşık yüzde 20 şirketin eşsiz bir yer CEO’su olarak kalır. Açıkçası, Jeff Bezos (Jeff Bezos), Mark Zuckerberg (Mark Zuckerberg) ve Jamie Stowe Pullman (Jeremy Stoppelman) gibi bu tür istisnai durumlarda liderleri ait – ki olabilir Ayrıca bu kadar çok medyanın ilgisini nedenleri var. Ancak, bu durumda medya ilgisini, bu yanıltmak size yanlışlıkla kurucusu “en” şirketin halka arz kurşun yeteneği olduğunu düşünüyorum, böylece yanlış bir izlenim üretecek. Ama gerçek şu ki bu durum daha yaygın örnekleri olan, açıkçası, Mark Pincus durum böyle değil.
Bu dersin Hakkında kurucusu çok önemlidir. : Aşağıdaki bakış Wasserman olarak
Erken coşku, güven ve tutku ve arzu bir kurucusu sık sık bu tür sihirli yakıt yükselişi olarak roket start-up başlatmak şirketleri, gibi iterek tetiklenir. Vizyoner kurucusu kurucu aşamasında her zaman çekirdek en ayrılmaz üyesi olacak. Kurum kültürü Bu tür koruyucu kurucusu ve kıdemli çalışanları ve sağlam bir bağ erken müşterilerine bağlantı olarak kabul edilir ve bu son yıllarda takım lider olmak için mutluyuz edilir.
Kurucuları tutku ve sevgi eksiklikleri farkında değildir, ancak bu erken avantajları da kısa bir panoya, Aşil topuğu olabilir. Kurucusu da dahil olmak üzere Sözde eksiklikleri, her şey zorlayamaz ve yapılacak isteksiz kurucusu niyetinde değilim. Kurucusu sahnede başarı meydan yeni bir tür doğurdu olduğunu fark etmedi, boy “zorlamak değil”, bu tür zorlukları onlar denemedim içine, örneğin, şirket genişletilmiş ile başa çıkmak için becerilere sahip başarısızlık olması gerekir Daha büyük organizasyon yapısı. “Isteksiz” yönü gelince, onlar da bu net bir sinyal “Bu, bir değişiklik yapmak zamanı” görmezden, böylece kendi özgün inanç sadık. Bu insanların kapasitesini, yeni sorunlarla baş yeni gereksinimleri ulaşmak değil, aynı zamanda vazgeçmek istemiyorum kadar olsa bile onlar, tecrübeli çalışanları ve yöneticileri yapışmasını ısrar etti.
Pincus Pazartesi günü mesajını yaymak için şirketten ayrılmak ne zaman, Zynga hisse senedi fiyatı aniden merak yardımcı olamaz ki,% 10 artış kaydetti: Pincus bırakırsanız çok daha önce o olur Zynga? Bu kriz mevcut durumda yok yakalanmış olacak?

Tagged with 

Leave a Reply