Neden kullanıcı deneyimi dizayn edilemez?

Son yıllarda çok sayıda kullanıcı deneyimi tasarımcıları ile ilgili konuları tartışmak. Sitemizde, uygulama ve başlangıç ​​ekranı gibi onları yapmaya, kullanıcılarımızın daha iyi bir deneyim vermelidir. Kullanıcı deneyimi çok belirsiz bir kavram olan, birçok insan hala onu önyargılı tanımak çok. Buna ek olarak, kullanıcı deneyimini bulmak için nasıl pek çok tasarımcı bir inancı, aslında, gerçekçi gibi görünüyor vardır. Kullanıcı deneyimi o tasarlanmış ne sadece bağlıdır, aynı zamanda, ve tüm yönleriyle bir ilişki var. Kullanıcı deneyimi tasarlanabilir Bu nedenle makalede anlatacağım.
Kullanıcı deneyimini farklı yorumları
Geçenlerde üst düzey tasarım şirketi bir dizi ziyaret, işlerini çok iyi görünüyor, ve şirketin durumda ekranda konulmuştur, kalite şüphe götürmez. Ancak, bu çalışmalar kullanıcı deneyimini bilgi mimarisi ile aynı, bu tür içerik wireframes, site haritası eşdeğerdir koymak gibi görünüyor. Bu temelden yanlıştır, ama bu kadar bizim istediğimiz değil.
Bu seviye bizim tüm sanayi temsil etmez, ancak çalışmalar kullanıcı deneyimini farklı standartlara sahip bulduk ve genellikle tartışma bir konu olarak kullanılmıştır. (Daha ayrıntılı bir görünüm Hans-Christian Jetter ve Jens Gerken makalesi (“pratik uygulama için kullanıcı deneyimi basitleştirilmiş bir modeli”). Hakkında insan-bilgisayar etkileşimi, kullanılabilirlik veya bilgi mimarisi Sadece, kullanım kolaylığı olmasına rağmen kullanıcı deneyimini en önemli faktör.
Birçok çalışma, kullanıcı deneyimini anlayışı farklılıklar olduğunu göstermektedir, ama yine de birçok insan insan ve bilgisayar (HIC) arasında bir diyalogdur kullanıcı deneyimi eğilimindedir. ): ((“Bir araştırma yaklaşımı anlama, kapsam belirleme ve tanımlama kullanıcı deneyimi” Effie Lai-Chong Hukuk ve arkadaşları en makalesine bakın.
Ancak, insan-makine diyaloğu bazı çözümler, kurumsal amaç ve sonuçları, ve çok bu alanlarda ötesinde kullanıcı deneyimi yaptık. O gibi farklı bakış açıları, duygusal, estetik deneyim, kullanım kolaylığı etkisinden düşünülmesi gereken. Öte yapmak kolay değil iken Tabii ki, bu, kullanım kolaylığı açısından değerlendirmek kolay!
Hassenzahl kullanıcı deneyimi birçok model kullanıcı deneyimi modeli önerilmiştir, bazı Hassenzahl modeline dayanmaktadır. Bu model her kullanıcı atanan ve özellikleri ürün ile ilgili olduğunu varsayar. Kullanıcı ürün özellikleri reaksiyon sonucu çeşitli yaptığında Görüldüğü gibi, farklı kullanıcılar için bu özellikleri farklıdır, kullanıcı deneyimi oluşturulur.
Operasyonel, tanınırlığını, müstehcen, rahatsız edici: Bu etiket / özelliklerini dört kategoriye ayrılabilir. Daha yüksek bir seviyede Bu kategoriler pratik ve eğlenceli ayrılmıştır.
Gerçek operasyonel pratiklik ve ürün özellikleri, eğlenceli ve kullanıcı ilgili ruh sağlığı görünümünde, ben nasıl bir görüş ürün açısından farklı tasarım için değil, kullanıcı deneyimi tasarımı daha bilmek bize nasıl yardımcı olabileceğini anlıyorum. Kullanıcı deneyimi tasarlanabilir neden ve arkadaşları da göstermektedir.
Işlerliğini
Pragmatik ve hedonizm için bir çekiç ve bir metafor ile Hassenzahl. Pratik özellikleri ürünlerimiz fonksiyonu temizlemek yapmaktır. Ancak, üzerinde bellek dürtmek olarak kullanılan hedonist çekiç özellikleri vardır. Bu modelde, özellikleri ve yazılımın pratik uygulanabilirliği özü, kullanım ve ürün çekirdek fonksiyonları, ilgili, genellikle bu ve ürün durumu bilgileri ise. Bir site olarak, kesin sonuçları basit ve sezgisel olmalı ve kullanıcılara nasıl kullanılacağını bilmek. Son olarak, kullanıcı işlerliğini en önemli özelliği deneyim.
Işlerliğini önemlidir, ancak bir ürün hala ek işlevsellik ihtiyacı olmasına rağmen. Bazıları açıklamalar eşlik edecek olsa da, bir sen umurumda biri alışkanlıklarınızı uygun girişleri, bir sürü, göstermek için şimdi önünüzde: İlk düşünüyorum, fonksiyon tanımlamaktır. İkinci adım kullanıcıların kimliklerini göstermek istiyorum, bu nedenle, bu işlevi gerçekleştirmek için, kullanıcıların kendi fikirlerini ifade izin gerekir. Sosyal medyanın büyüme kimlik işlevi gerektirir. Biz kişisel web sitesi tercihleri ​​ve evcil hayvan yapmak ve bu dünyaya anlatmak önce şimdi sosyal medya yararlanabilirsiniz.
Facebook ve blog ve insanların biz ve ne kim arasında iletişim ve iletişim yardımcı olacak bazı çevrimiçi hizmetler. Bu kimlik ve ürünün doğum içindir. Örneğin, kimlik avantajları kullanıcıların kendi fikirlerini, WordPress ifade kendi durumu özelleştirmek için izin ve bazı BLOG platformu Facebook ya da Twitter Diğer kendi durumunu güncellemek için kullanıcı gibi, kullanıcıların kendi kişiliğini göstermek için temalar seçmenizi sağlar ve platform ve benzerleri gibi.
Tahriş
Bir kullanıcı eki koymak unutuyor, Gmail olacak ipuçları.
Ayrıca “Pareto Yasası olarak bilinen Pareto Prensibi, mevcut kaynakların 80%, orada büyük çoğunluğu nadiren kabul olacak, çünkü, bu nedenle, genellikle tarama yoluyla zorla geleneksel öğelerin durumu sadece% 20 yer olduğunu, olamaz hangi gösterir kullanıcı deneyimini bir yasa olarak kabul edilebilir. birkaç fonksiyonlar kişisel gelişim için kullanıcı isteyebilir ve size yardımcı olmak için bize verdiğiniz için önce insanların arzuları ve bazı özellikleri yükseltme becerileri karşılamak için.
Bu açıdan bakıldığında, daha az sıklıkla kullanılan fonksiyonları yazılım kullanımı nedeniyle sadece bir kez kullanılan zorluk reddetti yapmaz. Tutmak, bir kez kullanıcıları kullanıcılar kullanıcı bir sürpriz ve ürün üzerinde olumlu etkisi verirken çok güçlü fonksiyonel deneyim, orada bulacaksınız bulmak. Ne düşünüyorum Aslında, zaman Gmail hatırlat? Posta benim geçiş ekleri unuttum? Aynı yolu hissediyorum dışarı birçok insan bulabilirsiniz Twitter’da gmail attchment için arama yaparsanız.
Buna ek olarak, rahatsız edici birçok örnek var, ama Gmail’in ister gibi en iyi özelliği, beklenmedik ama gerekli ya istenebilir. Super Bowl ya da Sevgililer Günü YouTube görünürlüğünü ve benim hatırlatma için maymunlarda bir MailChimp alınan modifiye LOGO, geliştirmek için daha sonra “Helge, Sus, bazı söylentiler duydum” ve ne zaman YouTube’da Bananarama açmak için işaret edebilir şarkının bağlantı, bazı yeni şeyler buldum.
Müstehcen
Dördüncü özelliği ürünün kendisi ima denir hatırlama son özelliği yardımcı olur Hassenzahl modeline göre, vardır. Biz sık sık dalmış ya da dün olsa bile, bazı geçmiş olaylar hakkında konuşmak. Hatta bazı tozlu hediyelik eşya geçmişte uyandırmak bize yardımcı olabilir.
Tasarım, biz eski moda bir görünüm web sitesi bizim çocukluk, okul günü, anıları 60 veya 30 yıllık nostalji uyandırmak için tasarlanmıştır verebilir. Hatta bazı modern web siteleri, soyut tasarımı da düşündüren özelliklere sahip olabilir. Flickr Facebook ve fotoğrafları bir çok daha yüksek bir zımni var.
Kullanıcı deneyimi dizayn edilemez
Bu, neden kullanıcı deneyimi tasarımı olmaz mı? Kullanıcı deneyimi sadece temel ürünün kendisi değil, aynı zamanda kullanıcı ve ürünün kullanım durumunu Çünkü söyledikten sonra.
Bir kullanıcı tasarım olamaz
Kullanıcı çeşitlidir, bazı insanlar kolayca site üzerinden gitmek istediğinizi bulabilirsiniz, bazı insanlar için kolay değildir. Ürünün Farkındalık ürünü bağımsız kullanıcı deneyimi bağlıdır. Kullanıcılar, başka kullanıcıların farklı amaçlar Buna ek olarak, farklı ürünler deneyimi karşılaştırır, bu desen her türlü kullanır.
Bir düşünün: Eğer onların yiyecek ve hizmet yaşamaya bir restorana gitmek, her zaman, ve diğer restoranlar karşılaştırıldığında ve farklılıkları bulmak yapmak zorunda olacak. Onlar deneyim oluşturmaktadır. Ve arkadaşlarınız karşılaştırmalı geçmiş tecrübeler ve bu irade ve büyük bir fark göre yapacağız. Yazılım, web siteleri, App uygulaması da geçerlidir.
Eğer kontrol edemez faktörler
Her kullanıcı kendi alışkanlıkları olduğu için, kullanıcı daha fazla talep noktaları bulun. Yani kullanıcı deneyimi tasarımı ürün kullanıma göre olamaz. Bu durum bizim tasarım kapsamı dışındadır, ama ürün kullanıcı kullanmaya nasıl karar verebilirsiniz, kullanıcı deneyimi nasıl tür vardır. WordPress gibi bazı durumlarda, olarak, kesinlikle bazı değerli nitelikleri ve faydaları keşfetmek istiyorum. Bir değişiklik için, bazı özellikler şeyler daha karmaşık hale getirmek olabilir. Bu maymunlarda MailChimp gibi bazı durumlarda, öneririz vardır “belirli yerlerde şimdi 5:00” ve bu yüzden çok güzel, ama bazen bu uygulamayı kullanmak için farklı bir durumda, çok garip ve hatta can sıkıcı çünkü olduğunu göreceksiniz .
Ancak, sürekli zaman içinde değişen kullanıcı deneyimi,. Üretmek hafif bir olumsuz etkisi getirecek için kullanıcılar ilk kullandığınızda,, şaşkın hissedebilirsiniz. Ama kısa bir süre sonra, yeniden kullanım kullanıcı bazı değerli özellikleri bulabilirsiniz zaman, bilinçaltında çalışmasına öğreneceksiniz, insanların getirmek için yürekten ve kullanıcı deneyimini etkisi olumlu olacaktır.
Biz kullanıcılar için tasarlanmıştır
Birçok tasarımcı kullanıcı deneyimi mühendis övünür. Kullanıcı deneyimi dizayn edilebilir, bu konuda çok yetenekli. Ama yapamam, ancak kullanıcı için tasarlanmış olmalıdır. Biz ürün ve hizmetler tasarlayıp, ama çok farklı durumlarda tasarım zamanında deneyimi de belirlemek için. Bu nedenle, bizim tasarımlar ve ürünler tutarlı garanti edemez. Biz kullanıcı beklentilerini oluşturamazsınız, bir ürün kullanımı oluşturamazsınız.
Oliver Reichenstein belirttiği gibi, kullanıcıların tasarlanmış ürünler olarak çalıştırmak için bizi takip etmesi için bir yol gerçekten vardı. Film ve marka bu noktada doğruladı: her zaman belli bir tecrübe tahmin ve her zaman hedeflerine ulaşmak.
Farklı etkileri farklı ortamda hangi çünkü herhangi bir durumda, daha fazla ev izlerken korku de daha tiyatroda korku filmleri ile karşılaştırıldığında. Benzer şekilde, reklam etkisi kullanıcının bilinci bağlıdır. Ticari reklam deneyimi belirlemek için tasarlanmıştır, onun başarı kendiliğinden kullanıcı deneyimi tasarımı ve çok önemli için kullanıcı deneyimi tasarımı farklı değildir reklam değil, ve o bize kendi sınırlarını anlamak ve uyandırmak için yardımcı olabilir. Bize yaşamak istiyorum nasıl düşünmek yardımcı olabilir.
Gösterilmiştir, örneğin, kullanıcı deneyimi belirlenen çeşitli faktörlere, eğlenceli, duygu, kullanılabilirlik, hareketlilik, işbirliği deneyimi gibi. Tersine, biz kullanıcı deneyimi tasarımı ne zaman, biz tüm faktörleri göz önünde bulundurmalıdır. Marianna Obrist ve arkadaşları makale) “bağlamlarda ve kültürler arasında kullanıcı tarafından oluşturulan contentcreation Değerlendirilmesi” bakın. Aksine, biz bize bağlıdır ile ilgili unsurları ele alması gereken kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanıcı ne tür duyguları bir ürünü tasarlamak istediğinizde. Bir şaka, zorlu bir sınav, bir komik video, çok rekabetçi bir sahne, ya da diğer unsurlar, biz bir uygulama ilginç istiyorsanız, o zaman bazı eğlenceli özellikler eklemek gerekir. Ancak,, akılda tutulması gereken tasarımcı olarak, biz gerçekten kullanıcı bu uygulama için ilginç olup olmadığını tahmin asla gerekir. Farklı standartlar kullanıcıları ve bazen almak bile isteksiz.
Nasıl Kullanıcı Deneyimi Tasarımı için
Kullanıcı deneyimi makul anlayış
Müşterilerine tasarım istiyorsanız, biz kullanıcı deneyimi ne olduğunu bilmek gerekir. Kullanıcı Hassenzahl kullanıcı deneyimi eseridir ürün avantajları, özelliklerini belirlemenize olanak sağlar Poly örneğin,.
Peter Morville gibi “kullanıcı deneyimi yedi elemanları”, diğer modellerde de. Burada kullanıcı deneyimi, uygun kullanılabilir, kabul edilebilir, bulmak kolay, erişimi kolay, güvenilir ve değerli ayrılmıştır. Arzu ve değerli eğlence (mutluluk) ait iken, için, kullanılabilir, bulmak kolay, güvenilir ve pratiklik (pragmatizm ve yer) ait kolay erişim: Bu elementler ve Hassenzahl modeli çok tutarlıdır.
Kullanıcı anlama
Biz kullanıcıların anlamak gerekir. Bazı geleneksel kullanıcı araştırma yöntemleri aynı zamanda gözlem, görüşme ve anket gibi, geçerlidir. Benzer şekilde, aynı zamanda, kullanıcı deneyimi tasarımı için karakterleri oluşturmak için uygundur.
Beklenen ötesinde
Son olarak, kullanıcı vererek daha istedi. Sadece kullanıcılara etkin kullanmak için izin değil, aynı zamanda iç onlara izin değil, “Bu gerçekten bir dahi başyapıt!.” Kullanıcının beklentilerinin ötesinde. Bunu yaparsanız, o zaman çünkü zorlayıcı, Web sitesi veya uygulama değil kullanmak zorunda olacak, ancak onlar yardımcı olamaz.

Leave a Reply