Më në fund dikush do të blejë Hulu?

Yahoo është një nga disa kompani thuhet të jetë konsideruar një blerje të internet faqes Hulu videove. Duket i njohur?

Kthehu në vitin 2011, thuhet se Hulu u courted nga një listë pranë comically-gjatë të firmave të teknologjisë, duke përfshirë Yahoo, Google (GOOG, Fortune 500), Amazon, AT & T (T, Fortune 500) dhe Verizon.
Wall Street Journal tech blog AllThingsD njoftoi këtë javë se Hulu ka marrë një ofertë të re nga Yahoo. Firmat private kapitalit KKR (KKR), Guggenheim Digital dhe Silver Lake Partners gjithashtu kanë dorëzuar ofertat thuhet. Pra, kemi Time Warner cabl (TWC, Fortune 500), e, direkte (DTV, Fortune 500) V dhe Grupin Chernin, e cila është drejtuar nga ish-Kor News. shefi oficer operativ Peter Chernin.
Por dy vjet më parë, Hulu supozohet të ishte me vlerë ndërmjet $ 1 miliardë e 2 miliardë dollarë. Tani, Yahoo thuhet se ofron vetëm rreth $ 700 milionë dollarë.
Yahoo (YHOO, Fortune 500), e cila bleu website Blogging Tumblr javën e kaluar për $ 1100000000, a do të fitojë një pikëmbështetje të fortë në një fushë të nxehtë në qoftë se ajo ishte për të blerë Hulu. CEO Marissa Mayer ka vepruar me shpejtësi për të përpiqen të rindërtojnë portofolin e Yahoo me produktet që njerëzit “prekin çdo ditë.” Hulu, e cila ofron streams e tregon televizive të lartë, me siguri i përshtatet në atë strategji.
Por çdo blerës Hulu gjithashtu do të trashëgojë problemet.
Hulu CEO Jason Kilar njoftoi në janar se ai do të japë dorëheqjen, pas muajsh të thashethemeve rreth daljes së tij. Këto raporte pohoi Kilar u përleshën me pronarët madh-media Hulu-së, më së shumti News Corp ‘s Fox dhe Walt Disney Co’ s (DIS, Fortune 500) ABC. NBC (CMCSA) Comcast gjithashtu ka një interes pasiv.
Ata që pronarët do të duhet të bien dakord për çdo shitje, Hulu dhe ata nxorrën jashtë bllokut të shitur në vitin 2011, pasi ata me sa duket nuk ishin në gjendje për të siguruar një marrëveshje gjetën të përshtatshme.
Plus, një herë holla gjigandët e medias jashtë, ata nuk mund t’ia Hulu marrëveshjet e reja streaming për Fox, ABC dhe NBC, përmbajtje të cilat mund të ulin vlerën e faqes për një blerës. CBS (CBS, Fortune 500), vetëm transmetues tjetër i madh, lejon STREAM Hulu vetëm përmbajtje të vjetër si “I Love Lucy” dhe nuk tregon aktualisht në ajër.
Edhe pse kompania është në pronësi nga një treshe e gjigantëve mediatik, duke shënuar afatgjata të bëjë streaming ka provuar të jetë një problem për Hulu në të kaluarën. Thuhet se çështja e detyruar kompaninë që të anuloj planet e saj për një IPO 2010.
Së fundi, si biznes Hulu ka rritur, kështu që ka konkurrencën e saj. Lista e Hulu pastër-play rivalëve përfshin Netflix (NFLX), Amazon (AMZN, Fortune 500), dhe Verizon (VZ, Fortune 500), dhe ofruesit e kabllo kanë ofruar gjithnjë on-demand opsione për klientët e tyre.
Hulu ka pasur sukses me abonimet paguara saj Hulu Plus, i cili kryesonte 3 milion në fund të vitit 2012. Por kjo është e panjohur nëse Hulu është në të vërtetë duke e kthyer një fitim. Kompania njoftoi se ka grumbulluar afro 700.000.000 $ në të ardhura në vitin 2012, një fitim prej 65% gjatë vitit, por ajo mbajti mama rreth profitabilitetit.

 

NETSTAT-EXE

NTDOS412-SYS

NTIO-SYS

NV_AGP-SYS

OKDTERES-DLL

OLESVR-DLL

PATHPING-EXE

PCLXL-DLL

PSCRIPT5-DLL

PSHED-DLL

QAGENTRT-DLL

QCLIPROV-DLL

QUTIL-DLL

RESAMPLEDMO-DLL

RIAUI17-DLL

 

Leave a Reply