Mbeturinat kineze hapësirë ​​godet satelit rus, thonë shkencëtarët

Një pjesë e mbeturinave hapësirë ​​mbetur nga një test 2007 nga raketat kineze u përplas me një satelit rus në fillim të këtij viti, duke i bërë të papërdorshme satelitor, një studiues tha të shtunën.

Përplasja duket se ka ndodhur 22 Jan. Kjo është kur ajo është menduar një pjesë e satelitit Yun motit Feng 1C, e cila u shkatërrua në provë raketore 2007, aksidentalisht goditi satelit rus, tha TS Kelso, një astrodynamicist lartë kërkimeve në Qendrën për Standardet Space & Innovation.

Përplasja ndryshoi orientimin dhe orbita e satelitit rus, i cili ishte duke u përdorur në eksperimentet shkencore, Kelso tha. Ajo mund të ketë dëmtuar edhe atë.
“Nuk ka qenë një pjesë e mbeturinave kataloguar nga Komanda Strategjike të SHBA si pasojë e kësaj përplasje,” tha Kelso. “Kjo do sugjeroj që të paktën një pjesë e satelitit ndërpreu shkak të goditjes.”
Ajo ishte 4 shkurt, kur dy shkencëtarët me Institutin për Instrumenti Precision Engineering në Moskë vënë re një ndryshim në orbitën e satelitit, i njohur si BLITS, Kelso tha.
Shkencëtarët vlerësuar ndryshimin e ndodhur 22 Jan. Ata kontaktuan Kelso, sepse CSSI vepron një shërbim që duket për qasje satelitore ngushtë, tha ai.
CSSI shikuar për objekte që mund të ketë pasur një qasje të afërt me satelit BLITS rreth kohën e përplasjes. Mbeturinat kineze ishte objekti i vetëm që ata gjetën.
Edhe pse distanca mes parashikoi mbeturinat dhe satelitore dukej të përjashtojnë një përplasje, fakti që qasja afër ndodhur brenda 10 sekondave të ndryshimit në orbitë bërë Yun Feng mbeturinat 1C fajtor gjasa, Kelso shkroi në një blog post.
CSSI tani është duke punuar me shkencëtarët rusë për të gjetur më shumë informacion rreth përplasjes.
BLITS është një sferë të vogël qelqi që reflektohet laser beams për hulumtim. Për shkak të përplasjes, satelit tani përballet rrugën e gabuar dhe nuk mund të përdoren, Kelso tha.
Përplasja edhe sped up periudhë satelit të tjerr nga 5,6 sekonda për 2.1 sekonda, Kelso tha.
Kina nisi Yun Feng motit 1C polare satelit orbitë në vitin 1999. Ajo u shkatërrua në vitin 2007, kur Kina në shënjestër atë për një test të një tokë-bazuar, raketë balistike me rreze të mesme.
Ndjekja sensorë SHBA përcaktuar përplasja raketave krijuar qindra copa të mbeturinave hapësirë, sipas një zyrtari amerikan në atë kohë. Testi shkaktoi protesta formale nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e disa amerikanë, duke përfshirë Kanada dhe Australi.
Problemi i perplasjeve përfshijnë mbeturinat hapësirë ​​nuk është një e re.
“Goditjet ndodhë gjatë gjithë kohës, kudo goditjet Big -. Tani ata janë ata të rralla”, tha eksperti hapësirë ​​mbeturinat William Schonberg, kryetar i Departamentit të Inxhinierisë së Ndërtimit, arkitektonike dhe Mjedisit në Universitetin Missouri e Shkencës dhe Teknologjisë.
E fundit e madhe mbeturinat hapësirë ​​përplasjes ishte në vitin 2009 në mes të 33 iridiumin, një operativ i SHBA komunikimet satelitore, dhe Cosmos 2251, një satelit rus çmontohen, Kelso tha.
Shkencëtarët e di vetëm një grusht i perplasjeve të tilla, por kjo është vetëm për shkak se ata ndodhur me objekte që ishin duke u monitoruar. Kelso dhe Schonberg thonë se ka gjasa ka të tjera “junk për të junk” goditjet që përfshijnë objekte unmonitored se askush nuk e di rreth.
Në rastin e satelitit rus në janar, “kjo do të kishte qenë shumë e vështirë për të të treguar se kishte pasur një përplasje në qoftë se ajo nuk kishte qenë për faktin se dikush u operativ e satelitore dhe të vënë re një përplasje”, tha Kelso.
Ekspertët dhe agjencitë kryesore të qeverisë kanë qenë duke punuar në problemin e junk hapësirë ​​për dekada të tëra, por kjo është një ndërlikuar për të zgjidhur, Schonberg tha CNN.
Duke u përpjekur për të kapur apo të shmang mbeturinat shkon rrezikun e bërë problemi më keq, tha ai. Mbeturinat mund të thyej në copa shumë apo orbitën e ndryshimit dhe të jetë në një kurs përplasje me diçka tjetër.
Disa e butë me ndikim të lazer mund të futen në një orbitë objekte llogaritur drejt Tokës në mënyrë që ata do të largohen poshtë dhe djegur deri në atmosferë, Schonberg tha. Por shkencëtarët duhet të bëni të sigurtë që ndodh mbi një oqean të minimizuar rrezikun për njerëzit.
“Teknologjia jonë nuk i ka kapur me dëshirën tonë për të pastruar rrëmujën tonë” në hapësirë, Schonberg tha.
“Nëse asgjë tjetër,” tha Kelso, kjo përplasje “ishte pak e një kujtesë se ajo do të ngjarë të ndodhë përsëri, dhe ndoshta ne duhet të kthehet në punë duke u përpjekur të kuptoj se çfarë të bëjë në lidhje me të.”
Më shumë hapësirë ​​dhe lajme shkenca në CNN.com ‘s vite dritë blog
Rrallë lakuriq-sy kometë e dukshme tani

Leave a Reply