Kuzey İrlanda liderleri Belfast patlayan bomba kınıyoruz

Kuzey İrlanda’nın liderleri, polis öldü ya da yaralandı insanlar dedi Merkez Belfast küçük bomba patlaması için Cumartesi kınadı.
Holdall çanta içinde kalan cihaz, yaklaşık 7’da yerel saat Cuma Belfast’ın yoğun Cathedral Quarter, St. Anne’s Cathedral yakınındaki polis söyledi patladı. Kimse incinmedi.
İse Yardımcısı First Minister Martin McGuinness bir “tam aldırmazlık” yaşam için olduğunu söyledi ilk Bakanı Peter Robinson saldırı “aşağılık” olarak nitelendirdi.
IRA muhalif yaygın saldırının arkasında olma şüphesi.
Bir Belfast gazete aracılığıyla uyarı aradı, ama yanlış yerde polis söyledi aygıt için verildi.
Meşgul restoran tarafından bir kaldırımda soldan ve polis hala bir otel, bir bar ve bir sanat merkezi alanında, binalar takas gibi patlama meydana geldi.
Baş Müfettiş Alan McCrum, kimse ne zaman aygıt gitti yakın öldürüldü sakat veya dedi.
“Bu şehirde sosyalleşme için bir gece üzerinde normal hayatlarına devam insanların Belfast bir saldırı oldu,” dedi. “Kim bu saldırıyı yapılan kesintileri ve yıkım dışında sunacak hiçbir şeyim yok.”
McCrum kamu daha fazla saldırı tehdidine karşı Noel Run-up uyanık olmaya çağırdı.
1.000’den fazla kişi, bomba tehdidi ve sonraki tahliye çabaları tarafından etkilendi, polis söyledi.
Polis de bir ofis İttifak partisi yangın hasar raporları araştırıyor. Parti geçen yıl müdavimleri kızdırma Belfast Şehir Konseyi tarafından her gün Birliği bayraklı durdurmak için tartışmalı bir karar destek.
‘Akılsız azınlık’
Cuma günkü patlama kınayan onların deyiminde Robinson ve McGuinness polise bilgi herkes çağırdı.
Robinson, “bir kez daha biz tanık ve kalp şehir dışına alarak yaşıyor ve işletmeler, Belfast ve Kuzey İrlanda, insanların hasara wreaking niyet vardır akılsız bir azınlık çalışmalarını” dedi.
“Onların neden herhangi bir şekilde bu gibi eylemlere göre ilerleme değil.”
Kuzey İrlanda’nın Adalet Bakanı David Ford da o patlama arkasında kınadı.
“Henüz daha pervasız bir girişim öldürmek ve Belfast masum insanlar zarar gördük,” dedi.
“Bu saldırılar taşıma insanlar neden ayarlamak ve anlamsız şiddet kendi eylemleri için bir sebep yok açıkladı. Onların tek amacı yaralama ve bozmak için gibi görünüyor.”
Gerry Kelly, Kuzey İrlanda meclisi üyesi Sinn Fein, Belfast halkına saldırıyı “gelişigüzel” dediği kınadı.
“Bu o ses desteği (olan) sadece bağlılık şiddet için değil, bu grupların öne çıksın ve onlar bu pervasız eylem tarafından elde etmek amacı insanlara anlatmak gerekir” dedi.
“Onlar visionless ve karşıtlarının değiştirmek kim insanlar Belfast durdurmaz ve daha eşit ve huzurlu bir topluma hareketli ileri gelen ötesi.”
Belfast ev seçilmiş Kuzey İrlanda bütünleştirilmiş, 1998 yılı Good Friday anlaşması tarafından kurulmuştur. Büyük ölçüde Katolik milliyetçiler, kim İrlanda–geri kalanı ile tekrar bir araya istiyorum ama iki taraf arasında kalır güvensizlik. ve anlaşma, büyük ölçüde şiddet Kuzey İrlanda Birleşik Krallık parçası kalmasını isteyen özellikle Protestan müdavimleri arasında üç yıl bitti.

Comments are closed.