“Guardian”: duke fjetur dekadë Microsoft Taimengchuxing

Mediat e huaja të njohura, “Guardian” Online, shkroi kohët e fundit në dekadën e kaluar, kërko Web, reklamat online, dhe telefonat e mençur nuk janë subjekt i vëmendjes Microsoft, gjigandi i teknologjisë tani më në fund u zgjua nga një ëndërr akoma?

Një kohë të gjatë më parë, një djalë i ri i quajtur Bill kishte një ëndërr të ardhmen. Ai shpresonte se “Çdo tavolinë mund të ketë një kompjuter personal, secili kompjuter është software running Microsoft.” Pas një farë kohe, ëndrra e tij doli e vërtetë Bill, bashkë-themeluar kompani të bëhet më i madh në botë të holla-marrjes makine, Bill gjithashtu ka bërë njerëzit më të pasur në botë.
Modeli i biznesit të Microsoft-it është i hollë. Prodhimi i pajisjeve kompjuterike, puna e lodhshme për dikë tjetër për të bërë, se “prodhuesi origjinal pajisjet (OEM)”, këto prodhuesit janë të vendosura në Tajvan dhe vende të tjera, me marzhet e fitimit ngushtim pajisjet e prodhimit. Dhe Microsoft për të bëni është të shkruani sistemit operativ dhe aplikacionet software zyra. Këto software janë në gjendje për të prodhuar OEM hardware nga paperweight shtrenjtë mund të transformohet në mënyrë efektive në një mjet për të ndihmuar bizneset punë.
Në procesin e krijimit të këtyre kostos software më të madhe është në fillim, pasi program i shkruar, puna e ardhmja është e kopjuar, pa nevojën për investime të reja. Shoqëruar me Microsoft Windows ka qenë gjithmonë i preferuar nga ndërmarrjet, Bill dhe kolegët e tij duhet të bëni është të mbledhë qiratë e tyre të monopolit. Dhe ata nuk është e vërtetë.
Në fakt, për shkak se Microsoft janë bast mbi fitimet e energjisë kryesore nga tavolinë, kështu që nuk e kanë vënë re një ndryshim shumë i rëndësishëm. Ky ndryshim është quajtur Internet, një fillim-up kompani Netscape është në aktivitet të plotë për të zhvilluar atë.
Udhëheqësit Netscape kishte parashikuar me guxim, të quajtur “web browser” software ditë do të zëvendësojë sistemin operativ si Windows.
Pas bukuri e internetit për të tërhequr Bill. Në vitin 1995, ai shkroi një memo kompani e njohur e brendshme, ai e krahasoi valën e internetit. “Në vitet e fundit, zhvillimi i Internetit,” shkroi ai, “do të jetë një kohë shumë të gjatë në të ardhmen për të vendosur drejtimin e industrisë sonë …… kam parë në internet ka kaluar nëpër disa faza të ndryshme, por Tani, unë mendoj se Interneti është më e rëndësishme në këtë memo, unë dua të bëj të qartë është se biznesi e Microsoft-it në internet është shumë e rëndësishme për secilin prej internetit u krijua nga PC IBM u prezantua në vitin 1981 pas një më të rëndësishme progres afatgjatë. ”
Nga Gates pikëpamje, Interneti do të sjellë një kërcënim shumë serioz për Microsoft. Microsoft çdo sektor të biznesit, si dhe prodhimi i çdo produkt duhet të jetë i lidhur dhe Internet. Papritur është se ai me sukses të përmbushur premtimin e tij. Bill shumë shpejt koha për të arritur transformimin e kompanisë. Dhe në këtë proces, për shkak se ai kishte vendosur të të shkatërrojë Netscape, ai pothuajse Microsoft bën prag të mbylljes rrezikun. Një gjykatës federal në anketë zbuloi se Microsoft keqpërdorur pozicionin e saj monopol, shfletuesit më të ulët të saj bound Web në sistemet e saj operative. Në fund të fundit, Microsoft është duke u paditur, dhe rasti antitrust përfundimisht Yin Qiaozhi · · W Bush fitoi zgjedhjet në vitin 2000, le pjesën tjetër çështje. Microsoft edhe një herë mori një shans për të shërohem.
Rastësisht, në të njëjtin vit, Gates hodhi poshtë qëndrimin e Microsoft CEO, dhe gradualisht u tërhoq nga menaxhimin e Microsoft-it. Por ai nuk ka njoftim njeriun i cili mori përsipër pozicionin e tij, duke përfshirë tanishme CEO Steve Ballmer (Steve Ballmer) thjesht duan të rri duarkryq dhe të gëzojnë asgjë më shumë.
Çfarë tjetër mund të shpjegojë kërcënimin e syve afrohen derisa ata vënë re kërkimin pasardhësenext web, reklamat në internet, telefonat e mençur dhe PC tabletë rëndësinë e saj? Apo ata vetëm duan Windows origjinale dhe zyra e shitjes në vazhdimin gjumë gumëzhitës?
Papritmas, ata kanë qenë në gjendje për të qetësuese të dhënave nuk janë më aq qetësuese terren. Shitjet e PC filloi të bjerë ndjeshëm, që do të thotë se “zona e rehati” e Microsoft-it mund të reduktohet. Vetëm javën e kaluar, shenjat e para që Ballmer dhe Microsoft zgjoheni. Deri në 2700, në një fjalë, i mbushur me memo burokratike pështymë brendshëm, Ballmer njoftoi një kompani “me një sens të jashtëzakonshëm të planit të riorganizimit, e cila do të na lejojë që të përdorin më të shpejtë, më efikase dhe më Aftësia risi në këtë botë që ndryshon me shpejtësi. ”
Grupeve të shumta Microsoft e brendshme të betejës, gjegjësisht “Grupi produkt” do të shpërbëhet, dhe kompani të tërë (një total prej 97,000 punëtorëve) do të jetë gjithashtu në “funksioneve” on-line (departamenti i inxhinierisë, departamenti i marketingut, planifikimi departamenti dhe R & D) për riskedulimin e saj Qëllimi ishte “për të bërë kompaninë të gjithë në një përpjekje të përbashkëta strategjike.”
Pastaj kompania ka rënë dakord të lejojë të gjithë të një “strategjie” në fund është ajo? Pse duhet “. Të shkojnë në të mirë të ekzekutuar strategjinë tonë për të nisur një seri të pajisjeve dhe shërbimeve që mund të ndihmojnë njerëzit të përfunduar aktivitetet e tyre më me vlerë për të ndihmuar kompanitë të bërë biznes më i rëndësishëm” Këto fjalë, me pak fjalë, është të thonë: Ne nuk kemi asnjë çelës, me të vërtetë, por ne duhet të shohim është zënë duke bërë diçka.
Nëse ju pëlqen ajo që aspekt i Bill Gates, ju duhet të admirojnë atë për rrokje pikë kohore saktësi: Kur çdo gjë ishte në rregull kur ai zgjodhi për të marrë jashtë.

Leave a Reply