Google Глас: со ограничена и clunky, но во иднина

Google стакло не е готов идеја, а камоли комплетен производ.

. Денес, тоа е скапо, ограничени, и clunky парче од технологија Вие дури и не може да се купи една, ако си сакал да (кои вие не би) – Google (GOOG, Fortune 500) се само продажба на 2.000 парови да изберете Техничари кои присуствуваа конференцијата I / O инвеститорот на компанијата се одржа пред една година.
Значи она што е голема работа? Се чувствува како иднина.
Google стакло користи минијатурни проектор, допир контроли и гласовни команди кои седат на вашите очи и уши како очила. Тоа подесување овозможува Стакло wearers да комуницирате и да се вклучат со информации и светот околу нив, без да извлечат некој телефон.
Токму сега, постојат неколку основни активности може да се врши со Google Глас: основни пребарувања, фаќање слики и видео, следете посетеност од страна на кривина GPS насоки, добивате новости и известувања од услуги како The New York Times и Google сега, и комуницираат со пријателите преку гласот, текст, е-мејл и социјална мрежа Google +.
Поврзани: 5 карактеристики што го сакаме од следната верзија на Андроид
Јас би можеле да одат во длабочина за сите карактеристики, но вистината е дека тие се веројатно да се променат пред стакло достигнува пошироката јавност.
Во ред, во ред, тука е молња круг:
На екранот е многу повеќе употребливи отколку што некогаш сум мислев дека ќе биде. Траење на батеријата чини парична казна сега, во траење од 4-7 часа. Google стакло е изненадувачки удобни, но тоа не боли моите уши по неколку часа континуирано носат. Квалитетот на сликата од камерата е во ред, но ништо посебно, а тоа е малку чудно кршење Фото-URL без да гледа низ визирот или во екранот. Некои аспекти на стакло софтвер, како што навигација, се прекрасно интуитивен. Други, вклучувајќи поставување на контакти за комуникација и споделување, се надвор од фрустрирачки.
И покрај тоа што хардвер елементи од стакло сите функционираат без проблем, уредот сè уште го остава ме сакаат повеќе од тоа.
Поврзани: Ќе Google хит $ 1000 или тоа е следниот Епл?
Значи, гледајќи кон иднината, она што не го имаат потенцијал да биде?
Тоа би можело да биде голема акција камера. Таа има за основните технологија да биде втор сет на очите, анализата на вашата околина, доставувајќи релевантни информации во лет. Тоа може да биде дополнителен екран за игри, готвачот никогаш не треба да се допре, или помош за музичари.
Можностите се скоро бескрајни, но тие се уште треба да бидат создадени Тоа е експеримент -. И Google го знае ова, кој е зошто компанијата е во моментов само допуштајќи креативни развивачите на софтвер имаат пристап до неа.
Проблемот со стакло како што во моментов постои е дека тоа не е “начин на живот уред” дека повеќето луѓе ќе се чувствуваат удобно ставање на нивните чела во скоро време. Дури и ако тоа еден ден е светло како пердув и има бесконечна батеријата, тоа сепак ќе чувствуваат неприродно да се носат стакло во социјални ситуации.
Google Стакло ме потсетува на првиот IBM (IBM, Fortune 500) компјутер, објавен во 1981 година. Тоа нешто во суштина беше на Microsoft (MSFT, Fortune 500) Канцелариски во многу скапи, грди кутија. Кога компјутерот прв пат е воведен, никој не можеше да замисли дека ние ќе се носи околу уреди многу пати помоќен во нашите џебови.
Сега, компјутери, таблети и Smartphones се во секој дом -. И многу се убави, елегантни, ултра-тенки парчиња на машини Повеќето луѓе денес не може да замисли еден ден кога сите ние ќе биде облечен паметни уреди на нашите лица.
Ако Стакло достигне својот потенцијал, тоа е токму она што ќе се случи.

Leave a Reply