‘Demans Köyü’ yeni bakım ilham veriyor.

Theo Visser susamış. Oturduğu yerden yarım saat ara ile bir futbol maçı sırasında imtiyaz stand bir içki satın almaya kalktı.
“Orada o barın arkasında duruyordu” o, 58 yıl sonra anlatıyor. “İlk görüşte aşktı.” İstemiştin Theo dışarı genç kadın bir filme… ve gerisi, diyorlar ki, tarih oldu.
Bu oldukça utanç verici, sonra o Corrie Visser bunların hiçbirini hatırlamıyor. Ya da eğer gelirse, bunu söyleyemem. Corrie Hogewey, en ileri yaşlı bakım tesisi Weesp, Hollanda, Amsterdam şehir merkezinden sadece birkaç dakika eteklerinde, 152 sakinleri biridir.
Olarak bilinir hale geldi… ‘Demans Köyü’ – nerede sakinleri görünüşte normal bir hayat sürebilirsiniz ama gerçekte sürekli izlenen bir yerdir. Restaurant, Market, Kuaför salonu ve tiyatro–caretakers sakinleri hep bakıcılar–olduklarını fark yoktur, ancak personel ve sakinleri de izlerken çeyrek yaşıyoruz.
Sakinleri peyzajlı ağaçlar, çeşmeler ve banklar–ile avlu gibi gerekçelerle etrafında serbestçe dolaşmak izin verilir ama burayı terk edemem.
İki katlı yurt evleri formlarını bir yerleşik bir yolu yoktur anlamına gelir bu köy için bir çevre duvar yanlışlıkla dışarı gezinecek.
Ve eğer onlar bir çıkış kapısı yaklaşım, bir staffer kibarca kapıyı kilitledi ve başka bir yol önermek önerir.
Alman yaşlı bakım evleri uzak durmaya çalışın.
Burada bir yaşlanma aile üyesi yerleştirerek yirmi dört saat, ev içi kaygı–dan çok daha az pahalı. Aynı zamanda stres aile üyelerinin yeterli zaman ve uygun eğitim için sevdiklerini bakım için yok off çok büyük miktarda alır.
Corrie 24 saat boyunca ilgi ve destek ihtiyacı anlamına gelen şiddetli demans tanısı aldı. Klinik belirti kabulü halinde Hogewey kazanmak için gerekli.
Corrie için sonunda bakmakta yük Theo ve onun kızları, böylece birlikte içinden çıkılmaz oldu, onu buraya koyun kararı verdiler.
Diyor: “mükemmeldir. Onun için daha iyi bir yer bilmiyorum. % 100 İyi değildir.”
Neredeyse haftanın her günü, Theo 15 km (10 mil) 80 yaşındaki eşi ile birkaç saat geçirmek için her yolu kullanıyor.
“Kendim için mi,” diyor. “Kendim için ihtiyacım var. Burada her gün olması önemlidir (hala) herkesin tanıdığını.”
Her ne kadar birbirleriyle sohbet edemem, Theo Corrie kez saatlerce oturup el ele tutuşma ve sevgiyle birbirlerinin gözlerinin içine bak. Sık sık, Corrie bir gülümseme, bir kahkaha, elini sıkmak sunmaktadır. O kadar çok bu günlerde sözle ifade edemez rağmen görünen o ki, hala bozulmamış, en az onun anısına parçası.
Hogewey diğer sakinleri gibi Corrie bilmiyor olabilir tam olarak nerede, ama o hep tam evde hissediyor. Bu tam olarak bir fikir.
Hogewey’nın kurucuları, Yvonne van Amerongen için küçük bir köy oluşturma gereğini derin kişisel.
“O andı annem beni aradı ve bana babam aniden vefat,” diye hatırlıyor. “Hiçbir sorunu yokmuş. Sadece bir kalp krizi geçirdi ve öldü. Ben düşündüm ilk şey oldu, ‘Çok şükür hiç bir bakım evinde olmak olmadı.’ Ben bunu düşünmek zorunda deli! Bir Huzurevi Yönetimi’nde olduğumu ve babamın buraya gelmek istemiyorum.”
Beş şey CNN’in Dr. Sanjay Gupta merkezinde öğrendim.
Van Amerongen meslektaşları ile nasıl daha değerli yaşam içine tipik Huzurevi dönüştürebilir görüşmek üzere Kasım 1992 yılında oturdu.
1.5 Hektarlık (dört dönümlük) kompleks, oluşturdukları 2009 yılında tamamlanmış, bu ev için 23 Konutları ve yedi farklı. “yaşam tarzı temalar,” gibi el sanatları, kültür, din ve kentsel.
Yalnızlık demans için bağlantılı çalışma bulur
Bir bakıma bu filmi “The Truman Show,” nerede Jim Carrey tarafından oynanan bir adamın hayatı aslında bir TV programı olduğunu keşfeder tasvir imal edilmiş gerçeğe benzer. Düşündüğü her şey gerçek aslında kamu inceleyen eğlence için televizyon üreticileri tarafından oluşturulan bir serap olduğunu.
Van Amerongen, o ve onun personeli kendi sakinleri duping tüm suçlamaları reddetti. “Biz burada gerçek bir toplum var,” diyor. “İnsanları kandırdı hissediyorum sanmıyorum. Onlar eğer biz onlara doğru değil bir hikaye anlatmak ve haberleri kandırdı hissediyorum. Biz hikayeler anlatmayacaksın.”
Ama tam olarak ne bazı sakinleri hikayeleri olduğunu söyleyip, gün boyu Corrie’nın ev arkadaşı, Jo Verhoef dahil. Tüm Hogewey’nın sakinleri gibi Jo’nun demans hızla ilerliyor. Onun “döngü” kısa oluyor; o konuşmaları taşır ve sorular soruyor daha kısa bir süre içinde daha fazla tekrarlayan gelmektedir.
“Steve Matthew biliyor musun?” diye, birden çok kez bir saat boyunca soruyor. Tabii ki, hiç kimse bilmiyor, ancak daha tanışmadık biri gibi her zaman şaşırttı. *
Steve Jo’nun geçmişin bir kalıntısı olabilir, gençken uzak, sisli bellek, diyor bir beyzbol oyuncusu onunla kısa bir süre yaşadı. Ya da o-ebilmek var olmak onun hayal gücünün bir ürünü. Ne yazık ki, biz asla bilemeyeceğim.

Comments are closed.