Çin’in yüksek hızlı trenler sinirli el ilanları çekmek

Yedek yarım saat daha az olan, Chen Zhu sakince küçük, tekerlekli çanta ile büyük Pekin Batı Demiryolu İstasyonu bağlı metro istasyonuna ortaya çıktı.

Bir köşk onu bilet almak üzerine, Chen platform yol açan otomatik bir kapı açmak için onu bilet taramadan önce güvenlik kontrol noktasından breezed. Yatılı beş dakika sonra, o zaman tam istasyonun çıkardı onu treni Bir kitap okuyordu.
Sık sık iş için seyahat bu genç gazeteci için, aşağıdaki adımları Çin genelinde büyük havaalanlarında kötüleşen hava trafik sıkışıklığı ortasında giderek daha çekici rutin bir parçası haline gelmiştir.
“Pekin dışında Uçuşlar her zaman gecikiyor,” Chen dedi. “Kapı kapı, yüksek hızlı trenler genellikle daha hızlı benim için uçan daha vardır.
Hareket güzel yemek
Avrupa’nın en yüksek hızlı tren gelecek
Pekin Batı Tren İstasyonu’na bırakarak bir tren. Dünyanın en uzun yüksek hızlı tren hattı bağlantıları Pekin ve Guangzhou, 2.300 kilometre uzaklıkta, Çin’in güney merkezi.
Bir işçi 2009 yılında Wuhan Tren İstasyonu açılması için hazırlanıyor. Yüksek hızlı tren hizmeti 2007 yılında Çin’de başlayan ve şimdi tüm 10.000 kilometre yaklaşıyor yolları ile dünyanın en uzun treni ağı vardır.
Nanjing bir trende bekliyor. Ulusal demiryolu operatörü Çince “Harmony” işaretli yüksek hızlı lokomotif çalışır.
Hong Kong yakınlarındaki Shenzhen Kuzey Tren İstasyonu, 2011 yılında tamamlanmıştır. Pekin-Guangzhou hattı sonunda Shenzhen ve Hong Kong ile bağlantılı olacak.
40 kişinin ölümüyle sonuçlanan A 2011 çarpışma birçok inşaat hedeflerine odak güvenlik herhangi bir olumsuz etki olup olmadığını sorgulamaya yol açmıştır. Tren hızları olaydan sonra yavaşladı.
Guangzhou Çin’in demiryolu ağının bir harita bakarak. Yüksek hızlı ve aksi – – parçanın 120.000 kilometre olacak yetkilileri 2020 yılına kadar, Çin’in raylı sistem olduğunu söylediler.
Eğer concernsAn genişleyen webHIDE BAŞLIK itHalting inşa rumbleIf için speedRapid developmentReady İhtiyacı
Çin’in hızlı büyüyen yüksek hızlı demiryolu ağı şimdi 1,3 milyon aşan günlük ridership ile dünyanın en yoğun olduğu.
Chen’in yolculuğun sabahı, tren G511 sadece beş saat içinde Pekin Wuhan merkez şehre 300 kmph (186 mph) kırsal yarıştı – düzenli demiryolu rotanın yarısından daha az zaman.
Pekin ve Wuhan arasındaki yeni bağlantı geçen Aralık ayında açılan ve Guangzhou güney metropol Çin’in başkenti neredeyse 2.300 kilometre (1.429 mil) çalışan, dünyanın en uzun yüksek hızlı tren hattı haline gelmiştir eklenir.
Kadın iş seyahati oteller istediğim: Devamını oku
Chen hala uzun hatlarda uçmak için tercih olsa da, o altı saat daha kısa iş gezileri, uçak üzerinde tren seçimi artık bir no-beyin olduğunu söylüyor.
“Ben işe ya da trende okumak,” diye kesintisiz cep telefonu alımı yararına vurgulayarak, dedi. “Herkes bir elektrik prizine erişimi olan bu harika.”
85 $, onu ikinci sınıf emniyet az bu önemli iş rota üzerinde tam ücret ekonomi sınıfı uçak bileti yarısından maliyeti.
Şimdi dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve nakit ile yıkayın, Çin yabancı demiryolu teknolojileri satın alma ve yüksek hızlı hatlar inşa meşgul olmuştur.
Tüm yerli demiryolu şirketleri sahibi ve işletmecisi olan Çin hükümeti, 2007 yılında ülkenin ilk yüksek hızlı hizmet başlattı ve şimdi birkaç içinde dünyanın en uzun içine Varolmayan bir ağ dönüm, ülke çapında yüksek hızlı yollarının 9.300 kilometre (5.778 mil) sahiptir kısa yıl.
On yıldan kısa bir sürede, bunu inşa etmek için 40 yıl Japonya ve Avrupa’da aldı ne daha yüksek hızlı tren hatları inşa
Zhao Jian, Pekin Jiaotong Üniversitesi “On yıldan kısa bir sürede, bunu inşa etmek için 40 yıl Japonya ve Avrupa’da aldı ne daha yüksek hızlı tren hatları inşa,” Zhao Jian, bir ekonomi Pekin Jiaotong Üniversitesi profesörü ve ülkenin biri dedi raylı ulaşım uzman lider.
“Arazi kamulaştırma ucuz olduğu için biz bu inanılmaz büyüme yaşadım ve çok emek,” diye açıkladı. “Ayrıca ölçek ekonomisi var – diğer ülkelerde genellikle parça birkaç yüz kilometre inşa, ama Çin’de biz binlerce kilometre bahsediyoruz.”
Devamını oku: oda servisi ile bir ofis ister misiniz?
Zhao genellikle Çin’de yüksek hızlı tren gelişiminde bir şüpheci ses olarak çağırılır rağmen, o bile birkaç sürmek aldıktan sonra etkilendi.
“Ben Japonya, Almanya, Fransa, Güney Kore ve Tayvan yüksek hızlı trenler aldım,” dedi. “Bizim dünyanın en yumuşak ve en hızlı yolculuk sunuyoruz.”
Büyük yatırımlar ve hızlı inşaat, ancak, az gelişmiş illerde uygunsuz yeni istasyon arasında seyahat boş trenler devlet basında ortasında, yeni hizmetin güvenlik sicili ve ticari canlılığı üzerinde kamu endişeleri artırdı.
Zaten, demiryolu yetkilileri bazı mermi tren yavaşladı – başlangıçta 380 kmph (236 mph) kadar hızlı çalıştırmak için planlanan – hizmet daha güvenli ve daha ucuz hale getirmek için.
“350kmph hız (217 mph) ya da 380 kmph (236 mph) Raising güvenlik işten dahili düşük, ve büyük ölçüde aşınma ve yıpranma ve işletme maliyetleri artıracak,” Zhao dedi. “Bu, daha hızlı daha iyi değil.”
Onun yolculuğun en sırasında, Chen’in tren sadece yarısı dolu, ama bu ulaşım sevdiği modu için onu coşku nemlendirilmiş değil.
“Ben yüksek hızlı trenler gelecekte otobüs almak gibi olacak alarak, ülkenin bazı bölgelerinde düşünüyorum,” dedi.
Çin hükümeti bildirildi 2020 yılında bir 25.000 kilometre (15,534 mil) yüksek hızlı demiryolu ağı inşa etme planı üzerinde tam yol ileri buhar hareket bu vizyonu gerçeğe, yapmak için bazı 300 TL harcamalarının milyar edilir.

Tagged with 

Leave a Reply