Bu kategoride Uygulaması sanal ürün fiyatlandırma nasıl?

Ekonomistler Varian tanımı: Yazılım, Uygulama, Web sitesi bir olan, kitap, film, geleneksel bilgi ürünleri “dijital edilebilir Tüm dijital ürün veya ürün, bilgi ürünleri olarak kabul edilebilir” tabii ki artık daha konuşma temsil sınıflar.
İlk olarak, bilgi ürünlerinin maliyeti
Fiyatlandırma maliyet bahsedeceğiz, bilgi ürünlerinin maliyeti ile karakterizedir: yüksek sabit maliyetler (örneğin geliştirme fonu pencereler 8-alıcı ve emek girdi olarak), ama değişken maliyetleri çok düşük kopyalama ve hatta sıfır artış (örneğin, zaten gelişmiş olarak üretimi Windows 8 oyma çanak, veya Ağ Doğrudan satış). Bu maliyet yapısı yol açar:
1, bilgilerin çoğu sabit maliyetleri üretim maliyetleri tahsil edilecek ise durdurulamaz maliyetleri battı üretti. Eğer bir ofis yatırım ama fikrini değiştirmek istemiyorsanız, size maliyetini oluşturan kurtarmak için satmak. Bir film başarısız yaparsanız, ikincil ticaret pazar maliyetleri kurtarmak için komut dosyası satmak için izin verir.
2, bilgi ürünlerinin değişken maliyet yapısı: Marjinal maliyet daha çok kopya çok sayıda, bir kopyasını artmaz üretim maliyeti üretilen olsa bile, artan bir eğilim göstermez. Fark üretim şirketleri ile, Microsoft amortisman ve üretim kapasite kısıtları yüz gerek olmamasıdır: Bir kopyasını üretebilir ise, daha sonra 1 milyon kopya, ya da 10 milyon kopya aynı birim maliyeti üretmek mümkün olacak. Daha fazla üretmek, üretim düşük ortalama maliyeti: gerçek bir ekonomi düşünülemez ölçek ekonomileri yaratmak bilişim sektörünün,. Bu düşük artan maliyet ve geniş çaplı bir operasyon Microsoft brüt kar marjı% 92 biçmek için izin verir.
Ekonomi genel olarak ürünün bir tam rekabetçi piyasa fiyatı kendi marjinal maliyetine eşittir kabul. Bu bilişim sektörünün yansıtılır çok açıktır – marjinal maliyet, telefon numaraları, hisse senedi fiyatları, haritalar, portalda, genellikle ücretsizdir kolayca elde edebilirsiniz gibi ürünler için sıfırdır.
4, bilgi ürünleri genellikle ürünleri deneme, pazarlama için düşük değişken maliyetler büyük fırsatlar sunarken. Her müşteri için diş macunu promosyon ürünleri sunucuları üretim, paketleme ve dağıtım maliyetleri on iki $ ödemek zorunda kalabilirsiniz, ama çok satıcılı bilgi maliyetinin ücretsiz bir örnek göndermek neredeyse sıfırdır. Üretici ve tüketiciler için bilgi ürünlerinin kopyaları ücretsizdir.
İkincisi, ürün fiyat bilgileri
Genel olarak, maliyet bazlı fiyatlandırma yönteminin geleneksel teori şirketlerin fiyatlandırma stratejisi dikkate bakış daha fazla tüketici açısından olmasını gerektirir bilgi ürünleri, için uygulamak zordur. Genel olarak şirketin fiyatlandırma stratejisi amacı karlarını maksimize etmek için ürün fiyatı ayrımcılık iyileştirilmesi ile elde edilir. 4P bir parçası olarak, fiyatlandırma iş okulu pazarlama profesyonel eğitim de en az içerir, şirketin en kolay gözden kaçan gibi görünüyor. Bu ürün ve hizmet herhangi bir iş rekabetin temel, fiyat liderliği stratejisi ile sürdürülebilir elde etmek için değil sadece doğrudur, ancak fiyatlandırma stratejisi modeli, hemen hemen hiçbir ücret İşletme Yönetimi “el hileler çabukluğu”, ama önemli ölçüde kar artırabilir . Ürün sıfır marjinal maliyet fiyatlandırma işletmelerin büyük ölçüde Microsoft, IBM ve diğer şirketler fiyatlandırma stratejisinin geliştirilmesi yararlanmıştır son yıllarda esaret, fiyatlandırma teorisi bir çok kurtulmak için izin vardır.
1, tüketici bölümü ve fiyat ayrımcılığı
Daha sonra işlemler nasıl fiyatlandırma ve fiyat ayrımcılığı hakkında konuşmak. Bilgi ürünleri için, aşağıdaki araç içine fiyat ayrımcılık ekonomi anlayabiliyorum:
Kişiselleştirilmiş Fiyatlandırma: her satış için farklı kullanıcılara farklı fiyatlarla.
Gruplar Fiyatlandırma: farklı fiyatlar ayarlamak için farklı tüketici gruplarının fiyat duyarlılığı.
Sürüm: Kullanıcıların doğru sürümünü ve tüketim seçmek için izin, bir ürün sunmak için.
Kişiselleştirilmiş fiyatlandırma
İnternetin yüksek etkileşimli gelişiyle kişiselleştirilmiş fiyatlandırma (yani, mükemmel fiyat farklılaştırması), mümkün sağlar. Fiyat anında değiştirilebilir çünkü, internette indirim satış, satış ve promosyon fiyatlandırma diğer formları uygulamak çok kolay. Hatta dinamik fiyatlandırma, ya da açık artırma koltuk, son dakika bilet satış ve kullanarak web sitesinde Havayolları bir kuyruk ağ (http://weipiao.com) iş modeli bir sınıf olurken. Hemen hemen her müşteri için fiyat soran Thomson Reuters ve diğer çevrimiçi veri sağlayıcısı farklıdır, fiyat ne varlık tipi (şirket, küçük işletme, devlet, akademik kurumlar), kuruluşunuzun büyüklüğü, size göre değişebilir ödeme zaman (gündüz veya gece) bir veritabanı kullanarak, veritabanı hacmi (hacim indirimler ile), kullandığınız ne veritabanı, bunu çıktısını ya da sadece ekranı izleyen kullanın.
Genel olarak, kişiye özel fiyatlandırma tüketici anlayış alışkanlıkları ve böylece eş zamanlı ürün ve fiyat farklılaşması verileri destekleyen dayanmaktadır. Ürün kişiselleştirme (örneğin su teresi kişiselleştirilmiş sayfası ve RSS servisleri) nispeten kolaydır, ancak fiyatlandırma kişiselleştirilmiş, şirketler genellikle yazılımın gelişmiş sürümü ücretsiz sürümü göre biraz daha fazla özellikler için kullanıcı tahmin etmek mümkün değildir daha zordur, ödeme istekli artacak kadar, sık sık bir prim ücretsiz sürümü ile karşılaştırıldığında yazılım test gelişmiş versiyonu dikkate piyasanın ihtiyaç duyduğu.
Gruplar Fiyatlandırma
Üreticileri için, ideal bir durum tabii kişiye özel fiyatlandırma, ama bu genellikle yüksek maliyetler yararlardan ağır bastığı bir ödeme tüketicilerin istekli doğru bir anlayış gerektirir. İkinci en iyi seçenek grubuna fiyatlandırma için, tüketici tabanının genişletilmesi, farklı fiyatlar ile bunları sağlamak için, sistematik farklılıklar farklı grupların fiyat duyarlılığı dayalı yani. Bu fiyat gerçek bir pencere satın almak için de kabul edilebilir olduğunu hissediyor çünkü bu öğrenciler genellikle yüksek fiyat duyarlılığı, 199 üniversite öğrencilerinin sette windows 7 profesyonel baskı fiyat olarak, öğrencilerin gerçekten benim için zaman var.
Sürüm
Bayiler kullanıcılar doğru sürümünü ve tüketim seçmek için izin, bir ürün sunuyoruz. Avantajı bu fiyatlandırma satıcı tüketici talebi özelliklerini anlamak için maliyet harcamak değil olduğunu, ancak tüketiciler tarafından aktif olarak karlarını maksimize etmek için en uygun ürünleri, bu tür sağlayıcı gördüğü seçmek için kendi ihtiyaçlarına göre her iki ulaştı kazandı gol, aynı zamanda tüketici satın alma davranışı kendi talep özellikleri anlamak için. Ekonomi ders kitaplarının ortak İngilizce sürümü gibi, Hindistan ve iki sürümü, ABD sürümüne sahip aslında, Hindistan Amerikalılar tarafından yazılmış önemsiz, ders kitapları örnek olarak sipariş sonra “yerelleştirme” hem de Hint rupisi cinsinden GSYH elde etmek için eğilimindedir ABD pazarına ekonomi ders kitabı az itiraz, bu mükemmel ayrılması tüketiciler, sabit Hint pazarında fiyat ve Kuzey Amerika pazarında yüksek fiyatlı gerçek kitap Chuanhuo olmayacak sağlayacak, yayıncılar fiyat ayrımcılığı fark etti.
2, diğer fiyatlandırma yöntemleri
Bilgi ürün özellikleri ile birlikte dışarı fiyat farklılaştırması mantık, ortak fiyatlandırma şunlardır:
Donatılacak
Marjinal maliyeti çok düşük olduğu için, çıkış bilgi ürün iş ile sınırlı değildir genellikle maksimum kar elde etmek için çeşitli kombinasyonları olabilir. Bu örneğe bakın:
Xiao Ming ve Li iki Microsoft yazılımın fiyatı ödemeye istekli olduğunu.
Xiao Ming 120.100
Mike 100 120
Hukuk fakültesi Xiao Ming, kağıtları çeşitli kadar onun için WORD hayatta kalma temel araçtır, yazmak için, o doğal istekli ödemek, ama sadece zaman zaman EXCEL kullanılan; Mike muhasebe alanında ihtisas, belli ki onun durumu Xiao Ming söyledi tersi.
Biz birkaç fiyatlandırma düşünün: iki yazılım 120 yuan fiyatı ise, o zaman bir WORD, Mike satın EXCEL, 240 yuan gelir satın, satıcı çocukça karar verirseniz, iki yazılım 100 yuan olarak fiyatlandırılır , daha sonra Xiao Ming, Li kalpsiz bir belki iki yazılım satın almak ve daha sonra satıcının geliri 400 yuan yükseldi için, çok iyi olmuştur.
Satıcı bu iki yazılım satış, fiyatlandırma 220 bağladı Ancak bu, satıcı gelir sınırı değil, Xiao Ming ve Li iki satın almak isteyen, bu nedenle satıcıların mucizevi gelir 440 yuan var.
Bu örnek öncül, 40 ile işletmenin net kar için uygun fiyat anlayışı ödeme için tüketicilerin istekli en sezgisel anlayış benim fiyatlandırma stratejisi “el hileler çabukluğu” dir. Gerçekte paket ürünler arasında belli bir tamamlayıcılık gerektirir, hedef müşteri örtüşüyorsa. Donatılacak genellikle göz çekmek için göreceli olarak büyük bir indirim sağlayabilir, bu en uç örnek, IE pencereleri tarayıcılar ücretsiz olduğunu bilmek, Netscape kontrol etmek için zaman Microsoft’un birlikte ücretsizdir. Donatılacak her zaman bilgi ürünleri için sıcak akademik tekel firma endişe olmuştur birlikte fiyatlandırma sağlamak da Pareto optimum olarak kanıtlanmıştır. (Hitt, Chen 2001)
Fiyat Kilit
Bilgi ürünleri önemli bir özelliği kilitli etki oluşturmak için kolaydır. Örneğin, çoğu insan kolayca kendi posta kutusu değiştirmez, QQ ve mikroblog, şirket istekli sık yedek ERP sistemi olmayacak. Lock-in ürünlerin oluşumu için etkisi, tüketici anahtarlama yüksek fiyat duyarlılığı şirketleri yapabilirsiniz sık sık taşması pahalı, çok düşük maliyeti.
Fiyatlandırma Paylaşım
Bilgi ürünlerinin bir diğer özelliği paylaşılır, bu yaymak için kolay kopyalamak kolaydır. Bu özellik açıkça kar yeni kaynaklar geliştirmek için şirketin büyük bir kayıp vermek, aynı zamanda uygun fiyat stratejileri ile. Kitaplar, örneğin, üniversite kütüphanelerine akademik dergilerde sık sık kişilere düşük fiyatlarla satmak, yüksek fiyatlarla satmak. Veri birçok kullanıcı arasında paylaşılan çünkü Kütüphane, daha yüksek fiyatlar ödemek oldu. Düşük ürün paylaşmak olan kişilerin değerlendirilmesi için izin verirken Şirketler, yüksek fiyattan satmak doğru ürün değerlendirebilirsiniz. Bir Harry Porter hevesli bir okuyucu ise o ilk ciltli aldığımda sıradan kitaplar için, onun kitabında olacaktır. Sadece sıradan okuyucular, bunlar okul kütüphanesi Okuma ödünç aldım sonrasına kadar bekleyebilir. Yazılım hızlı bir şekilde birçok örnek fiyatlandırma, daha sonra İnternet çağının öncüsü olarak kabul edildi tarayıcı pazar payı, zirvesine yüzde seksenini işgal eden Netscape Navigator, serbest 1.994 Netscape belki de en ünlü paylaşarak pazar işgal etti.
Bölünmüş fiyatlandırma
Bölmek çoğu zaman da kolay kolay paketlenmiş ürünler,. Bölünmüş fiyatlandırma müşterilerin dikkatini önemli avantajı çekmek için, yani, çeşitli bileşenleri içine ürün fiyatlandırma ayrılmış ürün ve hizmetleri ifade eder. Bilgi ürünleri için, klasik bir durumda antivirüs yazılımı kendisi ve virüs veritabanı izolasyon orada tüketicilerin satın almak için istekli geliştirmek için önde gelen teknoloji için yeterli ilgi oluşturmak için izin vermek için, virüs veritabanı satmak fiyatlı edildi. (Unutmayın, Norton gibi görünüyor hangi şirket)
Yıkıcı fiyatlandırma
Bilgi ürünleri ürün yaşam döngüsü teorisine göre, daha hızlı güncelleme, şirketler genellikle yeni ürün daha fazla kar elde etmek için yıkıcı fiyatlandırma olabilir benimsenmesi.
Daha elverişli aşağıdaki üç durumlarda kabul fiyatlandırma stratejisi: Erken benimseyenler gibi geliştiriciler Google Cam satın olanlar gibi, fiyat duyarlı olmadığı için uygun ürün yaşam döngüsü içinde erken benimseyenler; daha az rekabet daha uygun bir riski vardır , fiyat ve orada (ürünün fonksiyonunun Google Cam anlayış satın almak isteyen inek çok derin) daha olumlu getirerek işlevleri arasında güçlü bir bağlantı olduğu zaman. Yıkıcı fiyatlandırma aynı zamanda yüksek esneklik, her nesil fiyat keser Samsung Galaxy bakmak olan firmanın fiyat azaltılmasında kullanılır.
Rekabetçi Fiyatlandırma
Rakip ürünlerin referans fiyatlandırma en yaygın fiyatlandırma stratejisi, hiçbir fiyatlandırma stratejisi şirketin en popüler fiyatlandırma anlamına vardır. Fiyatlarının aynı tür geliştirmek için App Store App geliştiricilerin Örnek genellikle aynıdır. Piyasa yapısı, pazar olgunluk ve ürün özellikleri: Bu fiyatlandırma modeline dayalı oyun teorisi burada ayrıntılı bir sürü hakkında konuşmak için düşünmek için kısa bir bilgi ürünleri rekabetçi fiyatlandırma temel faktörler değildir yaptı.
Eğer yüksek fiyat esnekliği (yani tüketicilerin daha fiyat duyarlı) olgun pazarlarda genellikle pazar payı yakalamak için düşük bir fiyat strateji benimsenmesi içine iş. Bu gelişmekte olan bir pazar girenler yeterince büyük bir pazar payına sahip değil ise ve şirketler, fiyat savaşı düşmek eğilimindedir. (Bizim B2C elektronik iş) bir fiyat savaşı bile kazanan, ve sonuçta da çarpık bir piyasa fiyatlarındaki olma eğilimindedir ve daha sonra fiyat düzeyi genellikle sadece fiyat artışları için bazı değişiklikler almak anlamına gelir, normal bir kar elde etmek çok zordur artırmak için çalışıyor. Örneğin B2C kitapçılık için, fiyat savaşı günümüz tüketicilerin iskonto oranı çok duyarlı olun. (Çok ilginç olgu, tüketici pazarlama çabalarının algısı fiyat kendisinden daha duyarlı olabilir) fiyat artışı yayıncılar orijinal kitap, elektrik sağlayıcıları düşük indirim kalmıştır sadece izin anlamına gelir.
Şirketler daha zengin özelliklere sahip ürünler pahalı olabilir, ancak genellikle tüketiciler tarafından kabul diline ek özellikler göz ardı. Şirketin satış noktası ürünlere iletişim teknik özellikleri pazarlama başarılı değilse, bu yüksek fiyat stratejisi hiç şüphesiz bir başarısızlık. Onun büyük yükleme kapasitesi gibi Evernote Premium hesap daha ilginç örnekler, çevrimdışı notlar, görünüm notlar tarih, ortak düzenleme, şifre kilidi ve diğer fonksiyonlar ekledi, ancak tanıtım rengini, tüketiciler algılamak daha zor olduğu için çalışmıyor Kıdemli Hesap faydaları. Sonuçta, her ülkenin kullanıcı artıracaktır mümkün işbirlikçi düzenleme özellikleri seyahat planları yapmak veya yükseltme için bir düğün, muhtemelen hesapları planlama ile birlikte uzun mesafe çift bir çift hakkında bir video çekmek için, Google Doc kullanıcılar, kolay işbirlikçi düzenleme güçlü bir anlayışa sahip kullanmış değil ödeme istekliliği. (ABD ve Çin’de Evernote istikrarlı fiyat, ben üst düzey hesabı satın için çok fazla değil şu anda sanırım)
Sadece Merkez Daimi Komite bir noktada dikkate bilgi ürün fiyatlandırma alarak yukarıda, şirketin gerçek fiyatlandırma stratejisi genellikle karmaşık, böyle bir oyun satmak için App Store gibi, ücretsiz sürümü ve iki (sürüm) tam sürümünü yaptı ve zaman zaman kullanılır donanım paketi fiyatlandırma birlikte iken, (promosyon fiyatlandırma) ücretsiz sınırlamak ve sonra sahne ve madeni paralar içinde App ücretleri (bölünmüş fiyatlandırma) içinde. Oyunun yeterince iyi kalitede yüksek popülerlik yüksek kar mücadele için erken on-line yüksek fiyatlara satılabilir ise, sonra yavaş yavaş son ısı (yıkıcı fiyatlandırma) üzerinde düştü.

Leave a Reply