Apple’ın karı krizi devam ediyor

Apple ucuz, eski cihazlar tüketiciler ile popüler olmuştur – ama bu indirimler sıkışmak şirketin kar var.

Teknoloji titan kar son çeyreğinde% 18 düştü, ve brüt kar marjı yaklaşık 10 puan gerilemiştir. Apple’ın kazanç Wall Street analistleri beklenenden az düştü olsa da, onun marjı de kendi öngörülerin altında geldi.
Apple (AAPL, Fortune 500) hisseleri başlangıçta sonra saat ticareti yaklaşık% 5 attı, ancak kazanç buhar kaybetti ve daha sonra akşam düz döndü.
Sıkılmış kar Apple için rahatsız eğilim olmuştur. Apple daha az karlı cihazlar – Pek çok müşteri, eski iPhone ve ucuz iPad Mini satın almak için tercih edilir.
Büyük, piyasa bozucu yeni bir cihaz olmadan, yatırımcılar eğilimin devam edeceğini korkulan. Apple’ın hisse senedi, şimdiye kadar bu yıl yaklaşık% 24 oranında CEO’su Tim Cook “hepimiz için çok sinir bozucu sayılır” bir fenomen düştü analistler ile bir sonrası kazanç konferans araması sırasında.
Apple bu hoşnutsuz yatırımcılara hitap emin yaptı: Şirket 144.700.000.000 $ için etkileyici nakit istif arttı ve $ hisse başına 3.05 üç aylık temettü artırarak hissedarlara bu geri bazı el planlıyor. Aktivist hissedar David Einhorn Apple panosu nakit durdurmak ve hissedarları için daha fazla değer sağlamak için baskı bundan sonra gelir.
Apple’ın temettü verimi kadar artış önce% 2 den, Salı günü ticaret yakın olarak, şimdi% 3’tür. Bu Cisco (CSCO, Fortune 500) ve Microsoft (MSFT, Fortune 500) doğrultusunda Apple’ın temettü verimi getiriyor.
Dahası, Apple 2012 yılında ilan 10 milyar dolarlık seviye 60 milyar dolar olan hisse senedi geri alım planı artırdı. Şirket, kurumsal tarihinin en büyük hisse senedi geri alım, ve Apple tamamlamak için borç yayınlayacağını söyledi. Kredi derecelendirme kuruluşu S & P derhal Apple mükemmel hemen bir alt seviye olan ‘AA +’ kurumsal kredi derecelendirme, yayınlanan “AAA.”
Bazı kötü ürün haber hoş bir oyalama olarak hizmet verdiği tüm. Tedarik zinciri konularında iPhone en son toplu, şirket konferans araması belirtilen bu devam eden bir sorun rahatsız etmektedir.
Apple hala aynı dönemine geçen yıl 35,1 milyon ile karşılaştırıldığında, 37,4 milyon iPhone son çeyreğinde satmayı başardı. Bu iPhone’lar ağır bir miktar olsa da, Apple genellikle yılın üzerindeki iPhone satışlarının iki katına – ki şu ana kadar, ikinci mali çeyreğinde son dört yıldır oldu bu.
IPad satış bir yıl önce 11,8 milyon göre, 19,5 milyon olarak gerçekleşti. Mac satışları yaklaşık 4 milyon seviyesinde sabit, ama Cook PC pazarının bu konferans araması söyledi “hala yaşamın bir yeri vardır. Ve biz de yeniliklerine devam edeceğiz.”
Toplamda, Apple’ın satış Thomson Reuters tarafından derlenen ortalama tahminlere göre, sadece Wall Street’in tahminlerinin üzerinde gelişen atakta son çeyreğinde 43600000000 $ idi. Apple aşağı bir yıl önce aynı dönemde 11600000000 $ dan, mali yılının ikinci çeyreğinde karı 9,5 milyar dolarlık geçirildi. Şirketin brüt kar marjı% 37.5 düştü.
Geçerli çeyrek için, Apple iyi 38200000000 $ analistlerin medyan tahmini altında, yaklaşık $ 34500000000 satış bekliyor. Şirket, marjları%% 36 ila 37, azalan devam etmek için bekliyor.

Leave a Reply