Q & A: daha geniş bir çatışmaya tırmanan Suriye savaş mı?

İsrail Pazar günü başkent Şam’ın bir banliyösünde bir gece saldırı başlattı iddiaları sonra Suriye’den tehdit misilleme karşı kendini savunmak için adımlar atıyor. Bu üç gün içinde ikinci İsrail saldırısı olduğuna inanılıyordu.

Ülkenin kuzey sınırı boyunca roket durdurma pil yerleştirilmiş ve Suriye bunun bir dediği üzerinde iddia edilen hava saldırıları için “acı” söz verdi sonra sivil havacılığa kuzey hava sahasını kapalı “bilimsel araştırma tesisi.”
İsrail bildirilen saldırılar üzerine yorum yapmaktan kaçındı.
CNN Frederick Pleitgen ile verdiği özel röportajda, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mekdad iddia edilen saldırı bir sözde “savaş ilanı.” Bu arada, kınama “kısır eylemleri” söyledi İran da dahil olmak üzere, müttefikleri akan “tüm bölgenin () güvenlik tehlikeye.”
Biz İsrail’in müdahale ölçüde hakkında ne biliyorsun?
İsrail inkar, Suriye krizi teyit olmaz
İsrail, Suriye savaşa gidecek?
Suriye resmi: İsrail savaş ilan etti
Biz Suriye tarafından iddia ediliyor bilmek ve birkaç patlamalar 42 Suriye askeri öldürdü, Jamraya erken Pazar bilimsel araştırma merkezi vurmak olduğunu, İnsan Hakları muhalefet Suriye Gözlemevi tıbbi kaynaklara dayanarak, Pazartesi söyledi. Bu 100 kişi kayıp kaldı dedi. Suriye devlet haber ajansı, Sana, erken bilgi İsrail bir politika ya da askeri atfedilen saldırılar hakkında yorum yapmayı reddederek olmasına rağmen patlamalar, İsrail roketler neden olduğunu belirtti dedi.
İsrail’in site hedef ilk kez değil, Sana 30 Ocak bir saldırı işaret, rapor. O zaman, bir ABD’li yetkili İsrail savaş uçakları Lübnan’daki militan grup Hizbullah için bağlı yüzey-havaya füzeler taşıyan bir Suriye hükümeti konvoyu hedef söyleyerek, iddia yanlış olduğunu CNN söyledi. Suriye bu tür gönderiler vardı yalanladı.
Geçen hafta, iki ABD’li yetkililer İsrail’in Pazar günü iddia edilen saldırı da dahil olmak üzere, üç Suriye toprakları içinde potansiyel grev toplam sayısı alarak, Perşembe veya Cuma günü ülkenin hava saldırıları başlattı olduğu Suriye iddiaları destekledi.
Pazar günü, Lübnan Ordusu ve UNIFIL – Lübnan’daki Birleşmiş Milletler Geçici Gücü – Filistin toprakları ile sınırı boyunca kendi devriyeleri yoğun, Lübnan’ın ulusal haber ajansı bildirdi. Bu hareket iddia edilen patlamalar ve işgal altındaki toprakları içinde ‘Mavi Hat’ boyunca “yoğunlaştırılmış İsrail Ordusu devriye” takip söyledi. ”
Birleşmiş Milletler Güvenlik-Genel Ban Ki-moon egzersiz her taraftan çağırdı “en sakin ve kısıtlama.” Ancak, Ban’ın sözcüsü, Birleşmiş Milletler “bağımsız oluştu ne doğrulamak.” Olamayacağını Pazar günü yayınlanan bir açıklamada
İsrail bir şey söylüyor?
İsrail’in uzun süredir politikası saldırı iddiaları ile ilgili yorum inkar etmek olmuştur. Ancak, daha önce herhangi bir Hizbullah’a silah transferi veya diğer terörist gruplar, hem de İsrail’i tehdit olabilir Lübnan’a Suriye silah kaçakçılığı için herhangi bir çaba hedef olacağını söyledi.
Şaul Mofaz, İsrail’in Knesset ya da parlamentoda bir milletvekili, İsrail’in Suriye’nin iç savaşta karışma olmadığını Pazar günü İsrail Ordu Radyosu’na verdiği demeçte. Ama İsrail Lübnan militanlar kendini korumak gerektiğini vurguladı. “İsrail için, Lübnan’da olduğu İran için ön grup, durdurulması gereken çok önemli,” Mofaz dedi.
“Hizbullah derin Suriye’de neler olduğunu kendi boynuna kadar katılır,” Mofaz eklemeden önce dedi ki, “Hizbullah İranlılar asilere karşı gezinmek yardımcı olur.”
Nasıl Hizbullah dahil, ve İran ile bağlantısı ne olduğunu?
Lübnan’da Hizbullah’a İran tarafından silah tedarik sorunu kalbinde olduğu düşünülmektedir. İran uzun örgütün Lübnan tabanına Suriye üzerinden kaçak olan finansman ve iddia ediyor silah, ile Hizbullah destekledi. Pazar günkü grev sonra, İran Dışişleri Bakanı Suriye’de mevkidaşı aradı ve “düşman” araziler karşı Suriye hükümetinin direnişi övdü. ”
Siyasi kanadı Lübnan hükümeti önemli bir oyuncu olmasına rağmen Hizbullah, bir terör örgütü olarak İsrail ve ABD tarafından kabul bir Şii militan grup. Bu İsrail, ABD ve diğer Batılı hedeflere karşı saldırıların bir dizi bağlanmıştır. 2006 yılında, İsrail ve Hizbullah Lübnan, Kuzey İsrail ve BM aracılığında ateşkes ile sona erdi Golan Heights bir ay süren savaş savaştı. O zaman, İsrail Hizbullah güçleri tarafından görüntülenen yoğunluğu ve silah ile sürpriz söylenir.
İsrail Hizbullah uzun Suriye hükümeti tarafından desteklenmiştir ve Hizbullah sırayla ülkenin iç savaş boyunca Suriye rejimi desteklemektedir istihbarat olduğunu söylüyor.
Hizbullah güney ve güney batısında Esad rejimi desteklemek için Suriye’ye savaşçı gönderme suçlanıyor, ancak bu iddiaları yalanladı, militanlarını, ancak son zamanlarda, Suriye isyancılar tarafından gerçekleştirilen saldırılara karşı Lübnan sınır köylerinde savunan başladı söyleyerek. 2009 yılında, Şam’da üst düzey ABD’li diplomat Suriye’ye sızan ve WikiLeaks tarafından yayınlanan resmi kabloları göre, Hizbullah’a balistik füze teslim başladığını açıkladı.
Bu bölgesel bir Orta Doğu savaşa yol açabileceğini korkuları nasıl gerçek mi?
Bu noktada birkaç iki mantıksal çatışmanın bir genişleme seviniriz – ama çözme umuduyla her zamanki gibi uzak görünüyor.
“Suriye mücadele Lübnan, Irak, Ürdün ve Türkiye gibi, Suriye’nin komşuları içine yayıldı sadece – neyin İsrail ve İran birbirlerine meydan, aynı zamanda bir savaş haline geldi,” Fawaz Gerges, London School of uluslararası ilişkiler profesörü Ekonomi, CNN için bir görüş parça yazdı.
“Sünni-egemen Suudi Arabistan ve Şii İran, yatırım ve mezhepçilik ile yakıt bir rekabet arasında Suriye’de açılımı şiddetli bir jeostratejik rekabet vardır. Gerçek bir tehlike Suriye’de bu karmaşık çatışma Suriye’nin önemli içeren bir bölge çapında savaş tırmanacak ki var müttefikleri -. İran ve Hizbullah ve İsrail, diğer bölgesel güçler ve Batılı devletler ”
Analistler bu güçle İsrail saldırganlığına cevap eğer Lübnan hükümetinin bir parçası olarak grup büyük bir riske olacağını söylüyorlar. İsrailli yetkililer Esad misilleme olmaz bahis, hem güçlerini zaten tam ellerini ve İsrail’e karşı herhangi bir saldırı ciddi airpower gibi, iç savaşta onun avantajları aşağılamak olabilir İsrail counterstrikes risk çünkü çünkü. Vardır “Onlar açık sonuncusu olabilir yeni bir cephe açmak istemiyorum,” gizli kalmak koşuluyla bir İsrailli askeri yetkili diyor. “Bir nakavt yumruk acı olur.”
Suriye’nin askeri sivil savaş bitti ve iç moral yok olarak işaretleme destek toplamak için bir son dakika girişimi oldu sürece, bölgedeki en iyi donanımlı orduya karşı yeni bir cephe açmak için biraz mantıklı olur.
Ama Suriye iç savaşa doğru iki yıl orada askeri bir çözüm olarak görünmüyor. “Bu görünürde sonu ile yıpratma uzun bir savaş,” Gerges yazdı. “Ne iç kamp kesin bir darbeyi indirmek için araçlara sahip gibi görünüyor.
“Sadece siyasi bir çözüm Suriye kan dökülme bir son verecek ve düşünülemez önlemek:. Felaket sonuçlara yol açacağı bir bölge genelinde çatışma”

Tagged with 

Leave a Reply