Под притисок, Фејсбук цели сексистички говор на омраза

Под огромен притисок од активисти и рекламни, Фејсбук е ramping до напорите за искоренување на говор на омраза, особено претстави на насилството врз жените.

Овој потег, објави во вторникот, дојде по еднонеделен кампања од страна на женските групи таргетирање страници кои ја прослави или направени светлината на силување, семејно насилство и сексуална деградација на жената.
“Во последниве неколку дена, стана јасно дека нашите системи за да се идентификуваат и да ги отстраните говор на омраза не успеаја да работат како ефикасно како ние би сакале, особено околу прашањата за родовото омраза”, Марна Ливајн, заменик Фејсбук претседателот задолжен за јавноста политика, напиша во еден пост на овој сајт.
“Во некои случаи, содржината не се отстранува толку брзо како што сакаме. Во други случаи, содржина, што треба да се отстранат не била или е оценета со користење застарена критериуми. Ние работиме во текот на изминатите неколку месеци за подобрување на нашите системи за одговори на извештаите на повреди, но насоки кои се користат од страна на овие системи не успеаја да го фати сите содржини кои ги прекршува нашите стандарди Ние треба да се направи подобро -. и ние ќе “.
ИПО Фејсбук: Една година подоцна
Армија Ветеринари ги преземе за хакери А коалиција на женските групи, под знамето Девојка, акција и медиумите, го прослави најавата, велејќи дека Фејсбук го побара од нив да биде дел од тековен разговор во врска со подобрување на социјалната мрежа.
Страници маркирана како офанзива од страна на група имаше такви имиња како “Основно Твојата Девојка во Fanny затоа што таа не ќе ве натера да Сендвич”, “Насилно силување на вашиот пријател Само за се смее”, “силување Твојата Девојка” и “Летаат Основно уличари во на матката. ” Во потрага по оние страници среда доставени никакви резултати.
“Тоа е затоа што Фејсбук се обврза да имаат политики за решавање на овие прашања кои сметавме дека е неопходно да се преземат овие акции и притиснете за таа обврска целосно да го признае тоа како во реалниот свет безбедноста јазот искусни од страна на жените на глобално ниво е динамички поврзани со нашата онлајн животи, “автор Soraya Chemaly, кој помогна предводат напор, рече во еден пост на страницата на групата.
Во пост Левин е, Фејсбук вети дека:
– Ажурирање насоки кои својата заедница стандарди тим користи за да се идентификуваат говор на омраза, со помош од правни експерти и женските групи
– Ажурирање на обука за членовите на тимот кој полицијата говор на омраза
– Зголемување на одговорноста на Facebook за корисниците чии страници не се законски квалификуваат како говор на омраза, но кои пост содржина, што е “суров или бесчувствителните”
– Спроведување на политиката со која се бара корисници кои креираат страници со сомнителна содржина јавно да се закачите на нивните лична сметка да ги
– Поттикнување групи веќе работат на сајбер-омраза прашања за вклучување на жените коалиција.
“Овие се комплицирани предизвици и да се подигне сложени прашања”, пишува Левин. “Нашата неодамнешното искуство нè потсетува дека не можеме да се одговори на нив на мира.”
Со задача на полицијата на еден сајт со околу 1 милијарда корисници, Фејсбук вели дека се обидува да го направи рамнотежа меѓу напукнување долу на омраза содржина додека сеуште дозволувајќи им на слободата на изразување.
“Ние сакаме да се обезбеди платформа каде што луѓето можат да го делат и површината содржини, пораки и идеи слободно, додека сеуште почитување на правата на другите”, изјави Левин. “За да се олесни оваа цел, ние, исто така, работиме напорно за да се направи нашата платформа безбедно и почитувана место за споделување и поврзување. Ова бара од нас да се направи тешки одлуки и рамнотежа загриженоста во врска со слободата на изразување и заедницата почит”.
Ваквите прашања се излезе постојано во минатото, особено кога корисниците на Фејсбук создаде фан страници слави обвини Колорадо театар стрелач Џејмс Холмс или Бостон маратон бомбардирањето осомничениот Dzhokhar Tsarnaev.
На неодамнешната кампања од страна на женските групи беше лансиран во вторникот минатата недела со отворено писмо до Фејсбук жалат страници сметаат за навредливи. Во писмото се пожали на двојни стандарди кон слики на сајт во светлината на последните контроверзи во текот на Фејсбук отстранување на повеќе едноставен содржина, како што се слики од жените доењето.
“Овие страници и слики се одобрени од страна на вашиот модераторите, додека редовно да се отстрани некоја содржина, како што се слики од жени доилки, жени пост-мастектомија и уметнички репрезентации на женското тело”, се вели во писмото потпишано од десетици женските групи од целиот свет. “Се чини дека Фејсбук го смета насилството врз жените да бидат помалку офанзива од ненасилни слики на женските тела.
“Во свет во кој стотици илјади жени се нападнати дневни и каде интимен партнер насилство и натаму останува еден од водечките причини за смрт кај жените низ целиот свет, не е можно да седат на оградата. Ги повикуваме на Facebook за да се направи само одговорен одлука и се брза, јасно акција по ова прашање, да ја носите вашата политика за силување и семејно насилство во согласност со вашите сопствени умереноста цели и насоки. ”
На Твитер, поддржувачи испратени слики на насилства велат тие првично биле дели на Фејсбук страници. Тие се вклучени слика на една жена на дното на скалите со насловот, “Следниот пат, не забремени” и повеќе постови на драматизираат слика на еден човек се заканува исплашениот жена со насловите како “јадења: Дали ги сега “и” Жените заслужуваат еднакви права … и lefts. ”
Во писмото, исто така, ги охрабрува луѓето да се поврзеш со Фејсбук рекламни. Според групата, поддржувачи испрати повеќе од 5000 e-mail до рекламни, во прилог на објавување на пораки за рекламни на Твитер и Фејсбук себе.
Групата тврди дека 15 компании велат дека се повлекуваат своите реклами од Фејсбук како резултат на напорите. Нисан Велика Британија и нација беа меѓу оние кои објавија дека се прави така додека други, како гулаб сапун, рекоа дека се работи со Фејсбук на решение.
“Ние целосно ја поддржуваме дека денес @ womenactmedia & @ Фејсбук достигна заеднички став за права”, испратени Нисан Велика Британија на својот Твитер храна доцна во вторникот.
Корисникот одговорите на пост на Фејсбук беа измешани. Додека голем број на приближно 300 коментари средата наутро се заблагодари на сајт, други сугерираат тоа не беше доволно, или шпекулира дека тоа не би се случило без притисок од рекламни.
Имаше, исто така, pushback од корисници кои го нарече закана за слободата на говорот.
“О, погледнете”, рече корисник Метју Бејтс. “На повредат чувствата на полицијата се обидува да го поткопа Првиот амандман повторно.”
Многумина, меѓутоа, се чинеше оптимист – но претпазливи.
“Тоа е почеток, но јас ќе верувам дека кога ќе го видите на долг рок”, пишува корисник Мелиса Perault. “Ние треба да бидете сигурни FB следи за ова.”
Заедница на Фејсбук стандарди страница вели: “Фејсбук не дозволува говор на омраза, но се прави разлика помеѓу сериозни и хумористични говор. Додека ние ве охрабруваме да ги оспори идеи, институции, настани и практики, ние не дозволуваат поединци или групи да нападнат други врз основа на нивната раса, етничка припадност, национално потекло, религија, пол, пол, сексуална ориентација, инвалидитет или медицинска состојба. “

Leave a Reply