Интернет меурот, не-ѕвер, е “национално богатство”

Титаниум медиуми Забелешка: Интернет индустрија, иако не е директно поврзан со традиционалните индустрии, но е навистина потекнува од процесот на развој на традиционалните индустрии продолжи да се акумулира, износот на квалитативна трансформација. Иако на интернет индустријата не е директно бестелесни традиционалните индустрии, но веќе дијализа со традиционалните еден, два, три индустриски аспекти, па дури и со “миење тетива сечење пулпа” за да се опише, ниту претерување.

Авторот wenchi, неговата “офшор” перспектива на 21-от век, приливот на интернет економијата дека изведбата на еден кинески интернет сектор, и неговиот кинески интернет индустријата се размислува. Мошне импресивна.

Wenchi, рече:
Сакам на dot com класа темата, обично титаниум медиумите често го прочитате написот. Во Хонг Конг, медиумите храни шест месеци, повеќето од пишување и финансиските класа мрежа поврзани коментари. Придонеси се надеваат дека ќе ги споделите со пријателите во текот на кинеската надворешна гледна точка.

Прочитајте Потсетник: Автор граматика навики може да биде малку поинаков од нашиот вообичаен контакти, но не влијае на читање. На пример, се споменува во текстот на “dot com” тоа е она што ние го нарекуваме “микро интернет”, или директно разбере како “интернет” може.

Кина вложување дома неколку дена пред насловот “Ма Лианг Венген да го надмине …… Baidu Робин Ли, вториот најбогат човек во Кина”, да бидам искрен, за мене оваа нова економија верник не е изненадувачки. Бидејќи животот е голем тренд за дигитализација, вмрежување гигант богатство пласман во пресрет на традиционалната индустрија гиганти, е природно прашање на време. Се разбира, таквото упатување на улогата на внатрешните богатство листа, секогаш завршува приватни шефови. Во државна сопственост економија, сивата економија во Кина не смета сите брои.

И покрај ова се уште има неколку банкар попладне да ги споделат новостите, и повторно ме праша “Дали dot com балонот достигна својот врв, детонација Омен” и така натаму, има и други докази “Насдак издигнувања приближува милениум, крајната листата на Alibaba Дали тоа значи дека ИПО Фејсбук пазарот да се повторува грешки “и така натаму.

Првично ирелевантни работи, овие стари училиште, кој беше чудно логика и принудени се заедно, да се “докаже” нивните традиционалната визура, луѓето многу непријатно. Првиот поддршка колона, и, исто така, веројатно знаете авторот е dot com економија навивачи, па субјективен став е неизбежна.

Но сепак сакате да ја искористам оваа можност да се разговара за моменталната ситуација. Што т.н. меур ситуација? Дали тоа значи дека таму е балон наскоро пукна? Без разлика дали тоа ќе предизвика несреќата рафал?

Прикажи ги трендот на интернет акции последните шест месеци, таму е навистина јасен концепт на шпекулации. Електрична енергија на услуги, мобилен телефон игри, онлајн платен содржина мрежа перформанси на компанијата многу импресивни.

Таму е концептот на електрична енергија провајдери, имаат корист од ИПО Alibaba (или дека првиот квартал приходите Јаху се обелоденети нето добивката скокна три пати Alibaba вести), ако не и измамен јама да McCaw (MCOX САД), кои, во текот гас концепти како што се Groupon (GRPN САД) има голем пораст на цените.

Мобилна мрежа игра, бидејќи микро-канал наскоро достигна шок предизвикан од општествената игра, во пресрет на голема индустрија консолидација, па таму е неодамнешната аквизиција на Baidu на 91 радио астрономски настани. Премија се разбира лудо, но откако ќе се разбере страв зад се должи на Baidu во мобилните мрежа ера трајно се движат надвор од скок од ѕидот, како и учество во тендерската Alibaba зад сцената, бркаат цените ќе се разбере фрустрацијата зад повеќе од лудило.

Значи, потоа навистина да имаат корист од стекнување цена, во прилог на влезот големата платформа игра (игра САД), други мобилни игри акции всушност смиреност. Повторно оваа година цената на акциите митинг продолжи премиум онлајн содржини провајдери, како што Netflix (NFLX САД), музика како (300.104 CH) и толку очигледно дека ќе биде од корист на нивните нови бизнис модел се покажа за да бидат прифатени од страна на јавноста по висок раст ефект, кој со Tencent 2006 година, откако долго долго л имаат многу исти.

Ако перформанси од 2008 произволно толкува како високо вреднување балонот пукна, тогаш што е, исто така, важи и за оваа пена да се плаши, па дури и се разбере како на производот циклус е посоодветна. Многу луѓе не разбираат дека жешка dot com точка com балонот и природата на милениумот е поинаква.

Времињата се сменија, кога малку geek се претвори во јавноста со домашни корисници, голема база платформа за мрежни акции со потрошувачите акции е не се разликува, па дури и повеќе уживаат во природниот монопол ефект. И благодарение на фокусирање ефект на мрежата, нов бизнис модел се додека постои доволен доказ за леплива, можете исто така да брзо огнена феникс Liaoyuanzhishi профитабилен, понекогаш приход е врз основа на традиционалните индустрии да победи (или повеќе поради неуспехот на конкуренцијата претходната генерација на мрежни оператори на пазарот) удел на пазарот, па така некои луѓе мислат дека не е нужно на самиот раб на ограничена или не е одржлива.

Значи, Фејсбук останатите цена, може да се сфати како користење на информации асиметрија механизам, да се најде јавните инвеститори пумпа, но не може да се поистовети dot com балонот пукна, бидејќи тие немаат една година да се претвори снабдувачот со електрична енергија релето социјална мрежа, а сега на мрежата се базира хефтање Затоа, следните инвеститори може да се види многу поекстремни од циклусот на наизменични бели недискриминирачко колективна shuffle.

Само погледнете во овој еден, всушност, не сите интернет акции во речиси сите ветер и вода, само неколку примери, не постои акт на Renren (renn САД) се намалија, се движи кон ветрот Сина (Сина САД ) просечни, но сепак од загуба магла Youku (YOKU САД), како несигурен. Јас не бараме ништо ирационално JiQuanShengTian, ​​но и за она што го dot com балонот пукна балонот?

САД ја губат монетарните услови, разгорувајќи dot com балонот; потенцијално опасни: средства меурчиња

Не се согласуваат со сегашните т.н. dot com балонот, не значи дека невидена иднина потенцијална опасност.

Го прашувам како предност меур првично беше формирана? Одговорот е преплавена со ликвидноста, ниска каматна стапка животната средина заедно со просперитетна, ниски трансакциски трошоци и инвестициските цели. Ако новата економија балон, тогаш ви е потребна за да додадете кредибилитет нови работи (без разлика дали тоа е нова технологија производи или нови сметководствени производ).

Тековната пазарот на животната средина е формирана со милениум пред dot com балонот е донекаде сличен, а потоа се врати во главниот град на САД на Исток азиската финансиска криза, на пазарот и затоа LTCM инцидентот ФЕД ги намали каматните стапки за да се направи доволно ликвидност, во случај на прошетка во првите редови на времето концептот на Во врска со ова кон патот во магијата dot com. Не е пазарот на животната средина денес, изобилуваат со ликвидност на пазарите во развој почнаа да се замрзне, Шен болест не играат традиционалните индустрии, технологија акции просперитетна ситуација направам?

Сите малку на веќе видено. Се разбира, тоа беше, исто така оптимист дека профитабилноста на постојната мрежа акции се поддржани, а некои дури и пари обемна, тоа нема да се повторат грешките на нивните претходници изгори до смрт. Иако овој аргумент има своја вистина, но тие очигледно заборавиле сите овие години колку компании ја потценувајте вредноста на приватизација delisting да се повтори. Одговорно да кажам дека во изминатите пет години, научив што значи да немаат долгови на “Живеење мртов” – акции со кои се тргува суши за да подолу пари по акција и никој да го направите на стекнатото претпријатие. За мене, цената на акциите на вистинска поддршка мрежа компанија, секогаш само раст на приходите.

Еден од домаќинство Ма вештини Мида допир во својот концепт на маркетинг. Распоред ида косата за толку долго, примамат апетитот на сите инвестициски банки, како ништо повеќе од времето е зрело да го продаде силен цена. Најдов дека бизнис концепт Ма е навистина многу “Ориентал”, импресиониран него во интервју за Чарли Роуз, голем зборува за заштита на интересите на корисниците поважна од интересите на вработените, клиентите корист го надминува интересите на инвеститорите е дека инвеститорите се најмалку со претпријатија плима во текот на тешкотии и така натаму.

Да заклучиме, проценетата Јавните акционери не ќе се вклучат во собирање финансиски средства од неговата руки логистика планови, или Paypal планира да погубвам важен финансискиот сектор. И овие големото проекти не ќе го следат целокупниот пазар сите срам Alibaba Group.

Па јас проценуваат дека од инвестициската банка преземениот ризик синдикатот нека Alibaba цена останатите (Жалам, 80 – $ 10000000000 вреднување може да звучи висока, но вреднувањето на PE30 пати, без оглед на тоа колку високо на сметководството на вода, во споредба со оригиналната Alibaba.com 100 пати, претпоставувам дека ние не треба да ги задоволи апетитот). Па јас ја делам цена перформанси по листата на некои Фејсбук-како Yichujikui пати како што некои резервации. Alibaba неодамна прибегнаа кон трикови исцрпеност најпаметните ги заслепуваат очите, погоди за некои луѓе, Youku стил на цените на акциите може да биде повеќе одговара на нивните потреби.

Dot com балонот беше единствената позитивна смисла за општеството како целина со пена

Теорија на заговор ќе заврши, велат неблагодарен вистината. Средства меурчиња како спореден производ на капиталистичкиот модел, кои произлегуваат од колективната алчност и страв не е рационален ум, бавни човечката слабост е зголемена.

Сепак, тоа е, исто така, бидејќи таму е балон економија, човечкото општество во многу краток период на време, со цел да се заврши со положување на железничката мрежа, нафта мотор со внатрешно согорување развој, електронска телекомуникациска технологија и други најсовремена технологија револуција. Може да се каже, без ризик од шпекулации кои се бореле да донесат капацитет експанзија, постојат многу техники за подобрување на животниот спроведувањето на процесот да биде многу латентност.

Затоа, во однос на чистата предност меур игра, иако истиот маневри вклучи голем број на богатството и луди трагикомедија, индиректна последица на промоцијата на продуктивни квалитативна промена. Овој “пропратен ефект” е веројатно никогаш на недвижности меур. Не вклучува потребите плус трошоци – наемнина или хипотека, теоретски имунолошкиот поединци може да го зголеми избор, наместо “принудени да учествуваат.”

Исто како и Али Баба започна во цел да се задоволат рамнотежа на богатство наведени финансиските иновации пресметка, иако на банката “закана” трик отколку било што друго, но тоа не еднаш одмина на копното банкарскиот систем опсада, мрежата група е брзо собра ајкула, и најпаметните опортунистички мажи се подготвуваат да одржат “град на Варварите на портата,” битката Индијана Џонс: Крадците.

Во Европа, на интернет елита, исто така, долго време беше економски центар на стариот подготвуваат ветувајќи најплодните на парче на финансиската индустрија.

Всушност, мислам дека, исто така, за трети лица за исплата, заобиколувајќи размена контроли Bitcoin, за да се постигне лична, безготовинско обвиненија значи плоштад, НФЦ мобилни телефони да се постигне слободен готовински плаќања, исто така, во рамките на лесно достапни. Други основни функции на пари, во теорија, се сосема надвор од банкарски сметки. Традиционалните комерцијални банкарски систем на одбрана, во прилог на кредитирање управување со ризик и инвестициското банкарство пазарот (тоа е исто така дел од мрежата залага бунтовниците), последниот патрон замина со владина регулација.

Leave a Reply