Внесете Чудесниот свет на Индија на скромен иновации

Во 2001 година голем земјотрес го потресе државата Гуџарат во Индија.

2000 луѓе беа убиени, 400.000 загубија своите домови, и безброј повеќе загубија своите бизниси во уништувањето.
Еден млад претприемач, Mansukhbhai Праџапати, изгубил сè, но откриле иновативен начин да се вратам на нозе. Праџапати дизајниран ниска цена глина фрижидер кој се бара нема електрична енергија и продолжи да функционира во случај на големи катастрофи или несвестици како што е оној што уништи неговото село.
Пронајдок Праџапати е дел од растечкиот тренд во Индија која стана позната како “скромен иновации” – под-the-радар пронаоѓачи низ целата земја осмислување ниска цена решенија за локалните проблеми, често паѓаат на товар на неопходноста, со користење нарачана технологии на сопствените создавањето.
Гласи: Иднината на транспортот е само-за возење автомобили
Толку впечатлива има тренд за скромен иновации стане, кои минатата година на Националната фондација за наука, технологија и уметностите (Неста), независна добротворна организација во Велика Британија, нарачан и објавени на голем истражувачки труд за овој феномен.
Како пилот револуција навигација
Математика факир мајстори машински превод
Молчи успехот на BLUMOTION панта
Божествена инспирација за пост-тоа белешки Весникот објави дека “скромен иновација се пронајдени во текот на индиски систем: од … напори да crowdsource дрога откритие управувано од владини лаборатории, да пристап Bharti Airtel да намалување на трошоците за мобилни телефонски повици, на Keralan пристап кон палијативна нега која е обезбедување на пристап за поддршка на крајот на животот на илјадници во празнина на формални здравствена заштита. ”
Во првите редови на скромен иновации движење е професор Анил Гупта, кои, за последните 20 години, е патување низ Индија во потрага по локалните пронаоѓачи чија креативност има позитивно влијание врз руралната сиромаштија. Во 1989 година, Гупта основана на мед пчела мрежа, организација која открива грасрут пронаоѓачи, и помага да ги носат своите пронајдоци на светот.
“Јас тргнав околу 4.000 километри во последните 12 години”, вели Гупта. “Јас се обидов да карта на главите на луѓето кои се создавање низ земјата.”
Гласи: средношколски тинејџерски гради еден човек подморница
Патување Гупта е му донесе во контакт со пронаоѓачи кои се решавање на заедничките проблеми во скромен начини, со употребата на традиционалните знаења и лесно достапни материјали.
Од сопствената претпоставка, Гупта верува дека на мед пчела мрежа помогна да изривам над 25.000 нови пронајдоци, вклучувајќи мотоцикл монтирани култура распрскувач, уред за качување дрвја, амфибии велосипед и ветер-придвижуван систем за наводнување.
Кирстен врзани, автор на извештајот Неста, вели “скромен иновации е за сите создавање предност од ограничување. Соочени со ограничените ресурси и институционални празнини, скромен иноватори се развие радикални нови решенија за проблемите. Тоа не е само за правење на работите поевтини, но подобро, посоодветно и тенденција. Тоа подразбира проширува расположливите ресурси на нови начини, намалување или повторно користење отпад или дури и повторно размислување на целиот систем околу еден производ или услуга. ”
Mansukhbhai Пател, земјоделец Gujerati измислил уште еден таков производ. Подигање памук во Гуџарат е рачно задача која, во минатото, често се преземени од страна на децата. Во обид да се намали работата се вклучени, Пател измислил памук-соголување машина која може да се управува од едно лице. Професор Гупта верува дека изум помогна значително да се намали злоупотребата на детскиот труд во регионот.
Гласи: “firsts” Спектакуларни тек на аукција
Ништо не може да го оправда спречување на луѓе од учење од еден на друг
Anil Гупта, мед пчела Мрежа founderFrugal Дигитални, истражувачка група водена од страна на Копенхаген Институтот за интеракцијата дизајн, има за цел промовирање точно овој вид на пронајдокот. Групата работи на проекти во врска со индиски пронаоѓачи да се изгради евтини “, hackable” уреди да ги реши траен проблеми низ потконтинент.
Priya Мани, проект менаџер за Скромен Дигитални, вели дека постои многу да научат од “размислува за тоа како можете да се пробие секојдневниот бродоломците објекти.” Проектите организацијата работат заедно со индискиот пронаоѓачи веќе дадоа производи кои се користат во целиот Индија денес, вклучувајќи училница проектор обликувано од repurposed мобилен телефон компоненти и ниска цена здравствени прегледи инструмент направен од еден стар будилникот.
Но Мани верува дека извршената работа од страна скромен иноватори во Индија допрва треба да имаат значително меѓународно влијание: “. Луѓето мислеа бевме целосно ореви се обидува да создаде нешто ново од стари делови”
Врзани верува дека филозофијата на скромен иновации и практиката на repurposing технологија може да се примени на глобално ниво. “Скромен иновации кои доаѓаат надвор од Индија би можеле да имаат значајни импликации за остатокот од светот”, вели Bound.
“Џенерал електрик покажа со својот сега веќе познатиот ултра-ниска цена ЕКГ машина која постои западниот пазар за производи родени надвор од ограничувањата на индискиот здравството пазар. Тоа сили мултинационалните компании да размислуваат за тоа како нивните постоечки инвестиции интензивна модели на иновации може да се соочи неизбежна зголемената конкуренција со индиски и кинески мултинационални компании. ”
Професор Анил Гупта ги исполнува локалните индиски inventorsRead: Екс-полицаец гради робот од домаќинството
Се разбира, не сите приказни на скромен иновации имаат среќен крај. Во 1975 година, поплави низ Индија донесе покраината на Бихар до застој. Зголемувањето на водите во селото Jatwa-Janerwa направија да биде невозможно за многу луѓе да работат, магазин или одат за нивниот секојдневен живот.
Локалните мед продавач, Мохамед Saidullah, беше принуден да ја премине надојдената реката Ганг за продажба мед, но секој пат дојде по цена – на бродот е скапо и плаќање на данок беше му возење кон беда – па тој излезе со романот решение .
Saidullah себеси заклучени за три дена на цврсти дизајн и конструкција. Кога тој се појави тој изграден амфибиски велосипед, кој ќе му овозможи да се соочат со годишен монсунските дождови.
Тоа изгледаше како редовна велосипед, но имаше голем стигнале плови во прилог на двете страни на секое тркало. Пронајдок Saidullah е му го донесоа на сплав на награди вклучувајќи животно дело и Националниот иновативен Фондацијата награда. Сепак и покрај признавањето, пронаоѓачот уште живее во сиромаштија.
Гласи: Како USB претвори инженер во “рок-ѕвезда”
Гупта вели дека постои работа да се направи уште во поврзување на креативни луѓе со финансирањето, а не сите од нив може да дојде од државната каса.
Според Гупта, што ги поврзува грасрут технолози со голем бизнис ќе биде клучен за развој не само во Индија, туку во целиот свет. “Ништо”, вели тој, “може да го оправда спречување на луѓе од учење едни од други.”

Leave a Reply